Tylko 13% dorosłych Polaków generuje oszczędności regularnie, ale ponad połowa z nas odkłada jakiekolwiek środki pieniężne. Najczęściej zakładamy osobiste konta bankowe albo konta oszczędnościowe. Mniej niż połowa środków „zamrażana” jest na lokatach bankowych, a tylko 5% oszczędnych Polaków decyduje się na inwestowanie w fundusze inwestycyjne.

Gotówka

17% osób, które posiada jakiekolwiek oszczędności, trzyma je w przysłowiowej skarpecie. Oznacza to, że gotówka odkładana jest w domu, bez szansy na jej pomnażanie. W takiej formie nadwyżki pieniędzy lokowane są przede wszystkim przez Polaków, którzy ukończyli już 50 rok życia.

Przechowywanie pieniędzy w formie gotówki wynika głównie z braku zaufania do instytucji bankowych oraz braku wiary w ewentualny zysk. Kolejnym powodem są koszty trzymania oszczędności na depozytach – to na przykład prowizje pobierane przez banki czy podatki, jakie trzeba z tego tytułu odprowadzić. Nierzadko chcemy mieć też swobodny dostęp do pieniędzy albo nie chcemy się chwalić wartością posiadanych „zaskórniaków”.

Konto oszczędnościowe

16% osób zakłada konto oszczędnościowe właśnie po to, by tak przechowywać nagromadzone środki i generować z tego tytułu dodatkowy zysk. To jeden z najbardziej bezpiecznych produktów bankowych, który nie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Konto oszczędnościowe daje też możliwość swobodnego dysponowania swoimi środkami. To ogromna zaleta, chociaż zyski są w tym przypadku zazwyczaj niewielkie.

Lokata

14% osób decyduje się na zakładanie lokat bankowych. Najczęściej wybierane są te krótkoterminowe, na kilka miesięcy lub na rok.

Lokata w banku jest swoistą formą pożyczki pieniędzy dla banku. W zamian za „zamrożenie” gotówki na pewien czas i danie możliwości jej dysponowania bankom tego rodzaju instytucje oferują korzystne oprocentowanie. To właśnie odsetki są czystym zyskiem dla klienta. Im większa kwota zostanie przekazana i na dłuższy czas, tym więcej zarobi inwestor.

Fundusze inwestycyjne

W fundusze inwestycyjne inwestuje tylko 5% z wszystkich Polaków, którzy generują jakieś oszczędności. Wynika to z faktu zbyt małej wiedzy na temat tego instrumentu pomnażania nadwyżki własnych środków pieniężnych.

Fundusze inwestycyjne są formą zbiorowego generowania zysków. Każdy inwestor nabywa jednostki uczestnictwa w danym funduszu, które później są odpowiednio zarządzane. W tym przypadku istnieje ryzyko utraty kapitału oraz zysku, ale równocześnie zarobek także jest największy.

Nieruchomości

W zakup nieruchomości inwestuje tylko 3% Polaków, którym udało się zgromadzić oszczędności. Głównie wynika to z faktu konieczności posiadania nadwyżki pieniędzy o dużej wartości. Duża część inwestorów rezygnuje z inwestowania w nieruchomości również dlatego, że zyski możliwe są do osiągnięcia najczęściej w długim terminie. Polacy znacznie częściej stawiają na inwestycje krótkoterminowe.

Inne formy lokowania oszczędności

Złota biżuteria, monety, obrazy i inne dzieła sztuki – to środki, w które inwestuje tylko 2% Polaków posiadających jakieś oszczędności. To głównie osoby, które myślą o inwestowaniu w długim terminie. Nadwyżki pieniędzy lokowane są najczęściej nie na potrzeby własne, ale na przykład następnych pokoleń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ