Lokata rentierska to szczególny rodzaj produktu bankowego, który skierowany jest do osób posiadających już pewne oszczędności i chcących, aby zgromadzone środki zaczęły pracować na siebie szybko i efektywnie.

Lokata rentierska – czym różni się od innych typów lokat?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że dla wszystkich oszczędzających niezbyt atrakcyjny wybór jedynie pomiędzy lokatami a kontami oszczędnościowymi już dawno się skończył. Banki, tocząc pomiędzy sobą zaciętą walkę o klienta, przygotowują wciąż nowe propozycje – prezentując znane produkty w nieco innej, bardziej atrakcyjnej formie.

Lokata rentierska jest doskonałym tego przykładem – chodzi o sposób wypłaty odsetek (całkowicie inny niż przy standardowych lokatach terminowych). Przykładowo w banku Santander następuje ona regularnie co 3 miesiące – już od chwili ulokowania pieniędzy. Czy można interpretować to w ten sposób, że raz na kwartał wypłacenie odsetek wypracowanych przez zgromadzone oszczędności nie przynosi klientowi banku żadnych strat? Zgadza się – dostęp do tych środków nie wiąże się z dodatkowymi obciążeniami. Można je wypłacić, lecz nie trzeba. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, wystarczy podać nr rachunku bankowego do przelewu. Pozostawione na lokacie odsetki mogą z kolei zostać dopisane do jej kapitału.

Jak długo trwa lokata rentierska?

Lokatę rentierską można przykładowo założyć na 18 miesięcy. Takie rozwiązanie polecane jest osobom z nieco większymi oszczędnościami, które nie chcą ich trwale ‚mrozić’, lecz co jakiś czas korzystać z opcji spożytkowania tego, co na siebie zarobiły. Kolejnym atutem tej formy lokaty jest stałość oprocentowania w skali roku, jednak barierą trudną do przejścia dla wielu będzie minimalna kwota wpłaty – 100 tysięcy PLN. Mało kto operuje na co dzień takimi kwotami w przypadku konta osobistego, jednak gdy staniemy się posiadaczami większej sumy (odziedziczony spadek, sprzedaż mieszkania, etc.), dobrze jest przemyśleć, jak ją mądrze ulokować, a jednocześnie nie odcinać się zupełnie od dostępu do niej. Najbardziej nierozsądnym będzie jednak przechowywanie większej sumy na rachunku, z którego korzystamy na co dzień – nie ma lepszego sposobu na roztrwonienie swoich rezerw finansowych i trzeba się na to uczulić.

Realny zarobek czy narzędzie do utrzymania dyscypliny?

Wyższa kwota inwestycji to szansa na większe zyski – ta bardzo prosta zasada ma zastosowanie także przy lokatach rentierskich. Przykład? Oprocentowanie (niezmienne w skali roku) na poziomie 1,75%, podczas gdy dla lokat terminowych (które można założyć od 1000 PLN, 1000 USD, 1000 EUR czy 500 GBP) aktualnie wynosi ok. 0,50%. Trudno zatem nie dostrzec, co będzie bardziej opłacalne. Co jednak, gdy okaże się, że nasze oszczędności nie mogą pozostać w banku przez ok. 18 miesięcy i konieczne będzie zerwanie lokaty? Utrata wszystkich odsetek raczej nam nie grozi, co wiąże się bezpośrednio ze specyfiką tego produktu. Najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie ze sprawdzonym doradcą i przeanalizowanie wszystkich szczegółów oferty, by wybrać dla siebie optymalną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ