Posiadanie odpowiednich kwalifikacji do podjęcia pracy jako kierowca TIR’a umożliwia zatrudnienie w firmach, które zajmują się m.in. logistyką, spedycją. Aby zacząć pracę jako kierowca należy przejść szereg szkoleń i zdać potrzebne egzaminy.

Prawo jazdy kategorii B

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii B należy zapisać się na kurs oraz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Tylko wynik pozytywny z dwóch egzaminów umożliwia otrzymanie dokumentu.  Aby uzyskać prawo jazdy w tej kategorii należy mieć skończone 18 lat oraz posiadać zaświadczenie lekarskie, które stwierdza brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami osobowymi.

Prawo jazdy kategorii C

Aby zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii C, trzeba już posiadać dokument upoważniający do przewozu osób, czyli prawo jazdy kategorii B. Następnie należy zapisać się na szkolenie. Aby przystąpić do kursu należy mieć ukończone 21 lat. Ponadto należy posiadać orzeczenie lekarskie i psychologiczne, które stwierdzają brak przeciwwskazań do prowadzenia samochodów ciężarowych. Następnie należy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej

Posiadanie prawa jazdy jest dopiero pierwszym krokiem w kierunku wykonywania zawodu kierowcy TIR’a. Ponadto należy posiadać Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej do przewozu rzeczy. Całe szkolenie składa się z 280 spotkań – każde trwa 45 minut. Aby przyspieszyć cały proces można zapisać się na kurs intensywny trwający 140 godzin. Szkolenie zakończone jest egzaminem testowym. Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej mogą uzyskać tylko osoby, których wynik egzaminu był pozytywny oraz posiadają zaświadczenie lekarskie i psychologiczne. Po uzyskaniu wszystkich dokumentów kierowca dostaje wpisu kodu 95, czyli potwierdzenie, że posiadacz świadectwa jest zawodowym kierowcą. Warto pamiętać, że uprawienia przyznawane są na czas określony, czyli na 5 lat. Aby przedłużyć termin jego ważności należy poddać się szkoleniu okresowemu. Na kurs należy zapisać się w ośrodku szkolenia kierowców. Taka forma przedłużania uprawień jest wygodna, ponieważ wymagane jest same ukończenie kursu, bez zdawania egzaminów. Ponadto należy odnowić oświadczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych.

Dodatkowe uprawienia

Warto cały czas podnosić swoje kwalifikacje, aby być atrakcyjnym na rynku pracy. Portale z ogłoszeniami o pracę są pełne propozycji dla kierowców. Z pewnością wyróżnienie się zwiększa zarobki kierowców. Następnym krokiem może być uzyskanie uprawnienia do przewozu materiałów niebezpiecznych (ADR). Szkolenie składa się z dwóch części – podstawowej i specjalistycznej. Zaświadczenie po zdaniu egzaminu ważne jest także poza granicami naszego kraju. Warto posiadać także skończyć szkolenie HDS, które daje uprawnienia do obsługi hydraulicznych dźwigów samochodowych. Uprawnienie pozwala na przewóz oraz załadunek towarów bez korzystania z dodatkowych urządzeń.

Źródło: TheBluArk – rekrutacja pracowników

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ