Każdy z nas zdążył już oswoić się z własnym numerem konta bankowego na tyle, by zapamiętać choć kilka początkowych cyfr z 26-elementowego ciągu. Jeśli często wpisujemy numer ręcznie, istnieją spore szanse na zakodowanie wszystkich 26 cyfr. A co z numerami rachunków, na które przesyłamy pieniądze? Wprawdzie nie warto zagracać nimi pamięci (chyba, że regularnie wysyłamy przelewy na to samo konto), ale musimy dołożyć wszelkich starań, aby wpisać go poprawnie. Zanim jednak wyślemy przelew – elektroniczny lub tradycyjny – warto wpierw zweryfikować numer. Jakie korzyści daje nam sprawdzenie rachunku bankowego i w jaki sposób to zrobić?

Dlaczego warto sprawdzić numer konta bankowego?

Zweryfikowanie numeru konta jest konieczne zwłaszcza wówczas, gdy mamy wątpliwości, czy dobrze zanotowaliśmy ciąg cyfr. Mało czytelna notatka (bo np. pisaliśmy w pośpiechu), numer spisany ze słuchu, numer podany przez telefon (przez rozmowę lub SMS), numer przekazany przez osoby trzecie, numer spisany z gazety lub ekranu telewizyjnego – takie sytuacje powinny nas skłonić do sprawdzenia poprawności rachunku bankowego. W razie błędnie zapisanego numeru konta możemy zasilić konto przypadkowej osoby. Odzyskanie pieniędzy z omyłkowego przelewu jest trudne – wymaga postępowania reklamacyjnego, a w skrajnych przypadkach wstąpienia na drogę sądową.

Sprawdzenie rachunku bankowego to również podstawowy środek ostrożności przy dokonywaniu transakcji z osobą anonimową, np. gdy chcemy zapłacić za towar kupiony na olx, Allegro czy innych portalach zawierających ogłoszenia od osób prywatnych.

W dobie wyłudzeń phisingowych, oszustw matrymonialnych i internetowych, weryfikacja konta może być także przydatnym narzędziem, które uchroni nas przed stratą pieniędzy.

Czego dowiemy się po sprawdzeniu numeru rachunku bankowego?

W Internecie znajdziemy wiele bezpłatnych i prostych w obsłudze stron, na których możemy sprawdzić numer konta. Wystarczy wprowadzić numer we wskazaną rubrykę i kliknąć „sprawdź”, po czym na ekranie wyświetlą się informacji o koncie. Narzędzie weryfikacyjne dostarczy nam następujących danych:

  • numer rozliczeniowy banku
  • nazwa banku
  • adres i telefon banku/oddziału
  • strona internetowa banku
  • kod BIC oraz kod BIC (identyfikacja banku przy transakcjach międzynarodowych)

Jak widać, sprawdzenie rachunku bankowego nie dostarczy nam informacji o właścicielu konta – osobiste dane klientów chroni bowiem prawo bankowe. Jednak ustalenie nazwy banku pomoże nam ustalić orientacyjną datę i godzinę dotarcia przelewu na podstawie sesji Elixir, co przydaje się wówczas, gdy zależy nam na czasie albo odbiorca twierdzi, że nie otrzymał od nas pieniędzy. Z kolei na podstawie adresu banku możemy ustalić, czy nie mamy do czynienia z oszustem (np. mieszkającym w zupełnie innym miejscu niż podaje). Oczywiście podstawowym celem weryfikacji numeru bankowego jest sprawdzenie poprawności 26-cyfrowego ciągu – w razie gdy wpiszemy nieistniejący numer, narzędzie od razu nas o tym poinformuje.

[Głosów:8    Średnia:2.4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ