Czym tak właściwie jest RRSO? Czy warto zwracać na tę wartość uwagę? I czy znajomość RRSO wystarczy, aby podjąć dobrą decyzję?

Co to jest RRSO?

Kiedy szukasz kredytu i porównujesz poszczególne oferty, zapewne najwięcej uwagi zwracasz na oprocentowanie. Problem jednak w tym, że odsetki to nie jedyne koszty, jakie trzeba ponieść, gdy weźmie się kredyt.

RRSO jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym, oddająca koszt kredytu ponoszony przez konsumenta.

Obliczanie RRSO nie jest proste, warto więc radzić się specjalistów w tej materii, a także prosić kredytodawców o odpowiednią symulację. W internecie możesz znaleźć przydatne kalkulatory, pozwalające obliczyć tę wartość. Proponowany kredyt gotówkowy z różnych banków oraz jego RRSO podaje w porównywarce www.TotalMoney.pl, co pozwala znaleźć odpowiednią ofertę, spełniającą określone przez nas kryteria.

Co składa się na RRSO?

Teoretycznie zatem RRSO powinna obejmować wszelkie koszty, jakie ponosimy w związku z kredytem. W praktyce jest jednak nieco inaczej, ponieważ nie wszystkie koszty da się z góry oszacować. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania nie obejmuje więc na przykład kosztów wypłaty kredytu w oddziale lub bankomacie, kosztu utrzymania konta bankowego bądź dołączanej do kredytu karty kredytowej. Niemożność uwzględnienia takich opłat nieco zaciemnia nam obraz i zaburza rzeczywistą ocenę kosztów, jakie trzeba będzie ponieść.

Tak naprawdę RRSO to przydatne narzędzie, ale żeby rzeczywiście móc z niego dobrze korzystać, trzeba właśnie zdawać sobie sprawę z tego, jakie konkretnie koszty są w nim ujęte i że nie są to wcale, jak powiedzieliśmy, wszystkie czekające nas opłaty. Co zatem zawiera w sobie RRSO?

Składa się na tę wartość koszt odsetek kredytu, prowizja za jego udzielenie, opłaty przygotowawcze, opłaty za rozpatrzenie wniosku oraz koszty usług dodatkowych.

Jak korzystać z RRSO?

Żeby dobrze korzystać z takiego narzędzia, trzeba też wiedzieć, że RRSO podana w jednej umowie może nie odpowiadać RRSO podanej w innej. Niższa RRSO nie zawsze oznacza tańszy kredyt. Jest to dobra informacja, ale nie jest ona kompletna, byś jedynie na jej podstawie miał podejmować taką decyzję.

Wybierając kredyt, nie ograniczaj się więc tylko do porównania podanej dla RRSO wartości. Sprawdź czy poszczególne rzeczywiste roczne stopy procentowe w istocie są porównywalne.

Bank ma obowiązek podania ci w informacyjnym formularzu, jakie koszty zostały uwzględnione przy wyliczaniu RRSO – warto się w te dane zagłębić, by się przekonać, czy niższa RRSO rzeczywiście będzie oznaczać dla ciebie mniejszą sumę do zapłaty. Sprawdź zwłaszcza, czy w RRSO wliczona jest prowizja i ubezpieczenie.

Porównując RRSO różnych ofert, należy brać pod uwagę kredyty na ten sam okres – inaczej nie będzie w tym sensu. Porównuj też jedynie kredyty z tym samym rodzajem rat, bo RRSO inaczej przedstawia się w wypadku rat równych, a inaczej w przypadku malejących.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ