Temat tzw. frankowiczów, czyli osób, które wzięły kredyt we frankach, jest obecny w polskich mediach i nie tylko, od dość dawna. Część z nas już pewnie zapomniała, o co dokładnie chodziło, jednak osoby, których ta kwestia bezpośrednio dotykała, z niecierpliwością śledziły wszelkie informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej. Niezależnie od tego, czy mamy kredyt we frankach, czy nie, dobrze jest wiedzieć, na czym polega odfrankowienie kredytu.

Co oznacza odfrankowienie kredytu?

Na początku warto wspomnieć o tym, że termin „odfrankowienie kredytu” jest terminem potocznym, który stworzyli ludzie mający kredyt we frankach. Dotyczy on postanowień, które zapadają w sprawach kredytów zaciągniętych w obcych walutach, głównie jednak chodzi o te we frankach. Sam proces odfrankowiania kredytów bazuje na wyrokach sądu, w których uznał on zawarte w umowie zasady przeliczania wartości zobowiązania i rat za niedozwolone. Dzięki temu umowy te są uznawane za niewiążące prawnie kredytobiorców. Wobec tego osoby, które wzięły taki kredyt i borykają się z jego spłatą, mają otwartą drogę do tego, aby m.in. uzyskać zwrot nienależnie uiszczonych świadczeń (tzw. nadpłaconych rat).

Dla wielu osób samodzielne przeprawy z bankiem mogą być zbyt wymagające, dlatego odfrankowienie kredytu można zlecić kancelarii radców prawnych.

Odfrankowie kredytów – na czym polega?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że odfrankowienie kredytu nie oznacza, że będziemy mogli przestać go spłacać. Różnica polega na tym, że nadal będziemy go spłacać, ale w złotówkach, natomiast oprocentowanie pozostanie identyczne jak w momencie zaciągania kredytu we frankach szwajcarskich.

Jakie zarzuty zostały postawione bankom i umowom, które były zawierane z osobami biorącymi kredyt we frankach? Otóż dłużnik banku nie był w stanie samodzielnie określić wysokości kredytu, czy też poszczególnych rat. Większość tych kredytów zawierała klauzule indeksacyjne, które teraz są podważane, gdyż obarczały frankowiczów odpowiedzialnością za wahania wymiany walutowej, a także pozwalały na ustalanie kursu franka wyłącznie przez bank. Najprościej rzecz ujmując, odfrankowienie kredytów polega wobec tego na usunięciu z umowy zapisów, które zostały uznane za niedozwolone. To z kolei prowadzi do wniosku, że kredytobiorcy, którzy wzięli kredyty we frankach, od początku spłacali większe sumy, niż powinni.

Czy odfrankowienie kredytu się opłaca?

To podstawowe pytanie, jakie zadają frankowicze. Przede wszystkim dzięki usunięciu klauzul indeksacyjnych można unieważnić umowę kredytu, a co za tym idzie – zażądać od banku zwrotu wszystkich wpłaconych do tej pory pieniędzy. Drugą kwestią jest przekształcenie kredytu we frankach na kredyt złotówkowy, co jest bardzo opłacalne z punktu widzenia kredytobiorcy.

Teoretycznie frankowicze mogą samodzielnie składać do banku wnioski o odfrankowienie kredytu, jednak praktyka pokazuje, że najlepsze efekty daje skierowanie sprawy bezpośrednio do sądu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ