Co bank bierze pod uwagę przed udzieleniem kredytu?

0
1877

Obecnie rynek finansowy w Polsce jest na tyle rozwinięty, że praktycznie każda osoba może znaleźć produkt finansowy, który odpowiada jej wymaganiom. Dużą zaletą, szczególnie pożyczek pozabankowych jest to, że udzielane są błyskawicznie i bardzo często wystarczy kilkanaście minut, aby stać się posiadaczem dodatkowych pieniędzy. Takie procedury nieco inaczej wyglądają w bankach, gdzie ubieganie się o kredyt, w szczególności ten długoterminowy może zająć kilka, a nawet kilkadziesiąt dni. Z czego to wynika i co bank bierze pod uwagę przed udzieleniem kredytu? Odpowiadamy.

Weryfikacja w banku – czemu jest taka dokładna?

Osoby, które miały styczność zarówno z pożyczkami, jak i kredytami bankowymi z pewnością zastanawiają się, czemu firmy pożyczkowe udzielają pieniędzy szybciej niż tradycyjne banki. Otóż wiążę się to z tym, że specyfika działania obu tych podmiotów jest skrajnie różna i zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe przyjęły własne zasady udzielania pieniędzy. Główną różnicę może stanowić fakt, że działania banków są ściśle regulowane prawnie. Działają one na podstawie specjalnej ustawy Prawo Bankowe. Z kolei firmy pożyczkowe muszą stosować się do Kodeksu Cywilnego, przez co mogą w praktycznie dowolny sposób decydować o tym, jak będą przyznawać swoim klientom pieniądze.

Weryfikacja w banku jest taka dokładna, ponieważ pracownicy nie chcą podejmować zbyt dużego ryzyka poprzez udzielenie pieniędzy osobie niewypłacalnej i bez zdolności kredytowej. Poza tym banki oferują zazwyczaj niższe oprocentowanie i prowizje niż firmy pożyczkowe. W związku z tym dokładnie „dobierają” sobie klientów, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, które oferują pożyczki z wysokim oprocentowaniem. Wysokie opłaty za udzielenie pożyczki oraz jej spłatę mają w pewnym stopniu zrekompensować pożyczkodawcy ryzyko, które podejmuje.

Na co bank zwraca uwagę przy udzielaniu kredytu?

W każdym banku klient zostanie poproszony o okazanie dowodu osobistego w celu potwierdzenia tożsamości. Sprawdzana jest też poprawność wypełnionego wniosku oraz dokumenty takie jak np. zaświadczenie o dochodach. Tak naprawdę każda procedura zaczyna się od potwierdzenia tożsamości, aby nie dopuścić do próby oszustwa i wyłudzenia zobowiązania na cudze dane. Jeśli klient udowodni swoją tożsamość, to musi dokładnie wypełnić wniosek, najlepiej jest go przeanalizować kilka razy. W zależności od rodzaju kredytu bank może wymagać też kompletu stosownych dokumentów. Kredyty dla firm czy też kredyty hipoteczne będą wymagać ich zdecydowanie więcej niż np. kredyt gotówkowy. Warto wcześniej zapoznać się z tym jakich dokumentów będzie wymagać bank podczas ubiegania się o dany kredyt. Będziesz miał je okazję przygotować i co za tym idzie nieco skrócić cały proces ubiegania się o pieniądze.

Zdolność kredytowa

Nie ważne czy bierzesz kredyt dla firm https://splatapozyczek.pl/kredyty-dla-firm/, kredyt gotówkowy czy hipoteczny – niezbędna jest zdolność kredytowa. Bez niej otrzymanie kredytu w banku jest wręcz niemożliwe. Podczas analizy zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę kilka aspektów. Należą do nich: przychody, koszty utrzymania, liczba osób na utrzymaniu, forma zatrudnienia czy też wiek. To jednak tylko część z rzeczy, o które może Cię spytać bank. Każda placówka ma własne zasady, jeśli chodzi o sprawdzanie zdolności kredytowej, jednak w większości miejsc będzie wyglądać to podobnie. Od tego, jaka będzie Twoja zdolność kredytowa, zależy jaką sumę będzie chciał Ci pożyczyć bank i na jakich warunkach będziesz spłacał kredyt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ