Praca w branży finansowej jest bardzo kusząca głównie ze względu na możliwość osiągnięcia dużych zarobków. Bardzo często dochody osób zawodowo związanych z tą branżą opierają się na prowizjach sprzedażowych. Wiele osób posiadających odpowiednie wykształcenie, wybiera karierę pośrednika finansowego, która w dużej mierze opiera się na doradzaniu potencjalnym klientom banków i innych instytucji finansowych. Jak postawić pierwsze kroki w tym zawodzie? Jakie możliwości otwierają się przed pośrednikami kredytowo-finansowymi?

Jak zostać pośrednikiem finansowym?

Zacznijmy od tego, że pośrednik finansowy to ktoś, kto pośredniczy między klientem a bankami lub firmami finansowymi (np. parabankami) w procesie doboru i udzielenia kredytu lub pożyczki. Osoby, które chciałyby pracować w takim charakterze, muszą posiadać dużą wiedzę oraz umiejętności sprzedażowe, które ułatwią nawiązywanie kontaktu z potencjalnymi klientami i przekonanie ich do skorzystania zarówno ze swoich usług, jak i oferty danego banku, z którym współpracują. Wymaga to nieustannych szkoleń i podnoszenia swoich kwalifikacji. Praca ta wymaga nie tylko umiejętności perswazyjnych, ale również etycznego podejścia do klienta.

Aby rozpocząć karierę pośrednika finansowego, należy spełniać takie warunki jak:

– minimum średnie wykształcenie,

– niekaralność,

– zarejestrowanie działalności gospodarczej,

– wpis do rejestru KNF,

– zawarcie umów z odpowiednimi podmiotami.

Będąc pośrednikiem finansowym, można działać na własną rękę, ale wielu przedstawicieli tego zawodu nawiązuje współpracę z innymi firmami. Przykładem jest pośrednik finansowy typu Helikon.net.pl, czyli spółka mająca ugruntowaną pozycję na rynku pośrednictwa finansowego.

Pośrednik kredytowo-finansowy – na czym polega jego praca?

Podstawą wykonywania tego zawodu jest umiejętność zbadania potrzeb klienta oraz jego możliwości finansowych. Na podstawie uzyskanych od klienta informacji, pośrednik musi ocenić, jaki rodzaj kredytu będzie dla niego najlepszy, ponadto oblicza wysokość raty, jaką będzie on w stanie spłacać co miesiąc. Obowiązkiem pośrednika jest wybór najkorzystniejszej oferty z puntu widzenia klienta, spośród tych dostępnych w instytucjach finansowych, z którymi współpracuje. Pośrednik finansowy może również udzielać pomocy przy zwiększeniu zdolności kredytowej oraz poprawie złej historii w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Pośrednik kredytowy a doradca finansowy – różnice

Wiele osób myli pośredników finansowych z doradcami. Różnica między tymi dwoma zawodami jest stosunkowo niewielka i opiera się na tym, że doradca finansowy jest osobą niezależną, która nie współpracuje z żadnym bankiem ani firmą udzielającą pożyczek. Pośrednik finansowy nie przedstawia wszystkich ofert dostępnych na rynku swoim klientom, a wyłącznie te, które dostępne są w instytucjach, z którymi współpracuje. Bardzo często doradca pobiera wynagrodzenie od klienta, któremu udzielił pomocy, natomiast pośrednik jest wynagradzany przez banki i firmy, z którymi współpracuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ