Logowanie się do bankowości internetowej może być uciążliwe, zwłaszcza jeśli robi się dużo zakupów w różnych sklepach online, lub nie ma się pamięci do haseł i loginów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, banki wprowadziły możliwość płatności za pomocą smartfonów na kilka różnych sposobów.

Czym są aplikacje mobilne banków?

Wśród płatności online, klienci od dłuższego czasu mają możliwość płacenia za produkty i usługi, bez logowania się do bankowości internetowej. Wystarczy zainstalować na telefonie aplikację mobilną banku, w którym posiada się konto. Najpopularniejszą metodą płatności za pomocą aplikacji jest BLIK, dzięki któremu klient nie potrzebuje posiadać przy sobie karty, a operacje wykonuje się z telefonu. BLIK to kod składający się z 6 cyfr, który wyświetla się w aplikacji bankowej i służy do płatności w sklepach internetowych oraz stacjonarnych, a za jego pomocą można również wypłacać gotówkę z bankomatów. W sklepie stacjonarnym płatność BLIKIEM polega na wpisaniu na klawiaturze terminala kodu znajdującego się w aplikacji na smartfonie i potwierdzenie transakcji pinem, również w aplikacji.

Na czym polegają płatności zbliżeniowe smartfonem?

Telefon może służyć jak karta płatnicza, a wystarczy do tego urządzenie, które jest wyposażone w antenę NFC. Praktycznie każdy smartfon działający na systemie operacyjnym Android daje taką możliwość. Taka transakcja opiera się o aplikację bankową zainstalowaną na telefonie i dostęp do chmury, więc nie wymaga instalowania dodatkowych elementów i jest niezależna od operatora. Ponieważ ta metoda płatności cieszy się dużym zainteresowaniem, do banków, które ją umożliwiają, zalicza się m.in.: Alior, ING, T-Mobile, Eurobank, Pekao S.A., PKO BP, Santander, Millenium, Getin Noble czy mBank. Taką technologię wykorzystuje również aplikacja Google Pay, do której klient może podłączyć karty debetowe i kredytowe i płacić nimi zbliżeniowo za pomocą telefonu. W ten sposób telefon staje się portfelem na karty i nie ma potrzeby posiadania żadnej z nich fizycznie przy sobie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ