Kredyt na mieszkanie pod wynajem – czy warto?

0
1018

Kupno mieszkania wiąże się nie tylko ze sporym wydatkiem, ale dla wielu także ze sposobem na inwestycję i wizją stałego dochodu. Coraz częściej bowiem można spotkać się z kredytami zaciągniętymi na mieszkanie pod wynajem. Jednak czy taki sposób na zarabianie pieniędzy rzeczywiście ma szansę się udać?

Kredyt na mieszkanie pod wynajem

Lokowanie swojego kapitału w nieruchomości jest znane nie od dziś. Już od setek lat właśnie w taki sposób ludzie inwestowali swoje pieniądze i potrafili bardzo dobrze na tym wyjść. Ceny nieruchomości już od kilku lat szybują w górę, a ręce mogą zacierać osoby, które w dobrym momencie postanowiły zainwestować w mieszkania, domy lub działki. Dziś mogą liczyć na regularne dochody oraz duże pieniądze ze sprzedaży swoich dóbr.

No dobrze, ale skoro nieruchomości są tak dobrą inwestycją to czy warto także inwestować w to, aby później mieszkanie wynajmować, a jednocześnie spłacać za nie kredyt? Kredyt zaciągany na mieszkanie pod wynajem, jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem wśród zaradnych Polaków, którzy wyczuli w tym dobry pomysł na biznes. W końcu po 20-30 latach inwestycja się zwróci, a przez ten czas i tak będziemy zarabiali na wynajmie na tyle, aby spłacać raty i jeszcze pozwolić sobie na przyjemności. Jednak czy na pewno tak jest?

Czy można wynająć mieszkanie obciążone hipoteką i czy to się opłaca?

Nie ma żadnych zapisów, które mówiłyby o tym, że mieszkanie kupione na kredyt nie może być wynajmowane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby właściciel takiej nieruchomości wynajmował swoje mieszkanie osobom trzecim bez tłumaczenia się z tego faktu przed bankiem. Co więcej, niskie stopy procentowe kredytów i wysokie ceny wynajmowania mieszkania sprawiają, że może to być dobry sposób na zarabianie pieniędzy. Istnieje bardzo duża szansa na to, że czynsz, który będą płacić Ci lokatorzy, w całości pokryje ratę kredytu, a co więcej zostanie Ci jeszcze kilkaset złotych.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że w trakcie trwania kredytu wiele rzeczy może ulec zmianie. Kredyt hipoteczny to długoletnie zobowiązanie, które trwa zazwyczaj 15-20 do nawet 30 lat. Przez ten czas inwestycja może zacząć przestawać się opłacać, a czynsz ledwo starczy na opłacenie raty.

Zalety i wady kredytu hipotecznego na mieszkanie pod wynajem

Zakup mieszkania pod wynajem jest inwestycją jak każda inna, czyli ma zarówno swoje zalety, jak i wady. W dobrym przypadku zobowiązanie będą spłacać lokatorzy, którzy wynajmują mieszkanie, a Ty zyskasz też trochę pieniędzy do domowego budżetu. Spłata kredytów nie będzie stanowić problemów, ponieważ nie będziesz do tego dokładać ani złotówki. Wartość nieruchomości może w międzyczasie wzrosnąć, dzięki czemu będziesz zabezpieczony finansowo. Wadą kredytu na mieszkanie pod wynajem jest to, że nie wiesz, czy za kilkanaście lat będzie Ci się to opłacać i czy spłata kredytów nie zostanie na Twoich barkach. Zanim więc weźmiesz jakikolwiek kredyt, skonsultuj się z doradcą https://splatakredytow.pl/, który pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą ofertę i zminimalizuje ryzyko nieudanej inwestycji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ