Zlecanie usług księgowych to bardzo powszechne zjawisko w biznesie, z którego korzystają zarówno potentaci, jak i mikroprzedsiębiorcy. Księgowość w dużych firmach i spółkach jest na tyle skomplikowana, że zachodzi konieczność stworzenia odrębnego departamentu ds. rachunkowości. Z kolei małej firmie wystarczy jedna księgowa, ale zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika wiąże się z wysokimi kosztami stałymi. Mikroprzedsiębiorcy często prowadzą firmę we własnym domu i stworzenie dodatkowego stanowiska byłoby dla nich kłopotliwe. Podsumujmy zatem wszystkie korzyści, jakie oferuje współczesny outsourcing księgowości.

Zlecenie usług księgowych to duże oszczędności

Obliczono, że zewnętrzne usługi księgowe mogą zapewnić firmie oszczędności rzędu 50%! Ten imponujący wynik nie dziwi, jeśli podliczymy wszystkie wydatki związane z prowadzeniem rachunkowości wewnętrznej. Są to:

  • Koszty zatrudnienia – zarówno te podstawowe (pensja, premie, składki na ubezpieczenie), jak i koszty dodatkowe, związane m.in. z rekrutacją pracowników, odprawami, zatrudnieniem osoby na zastępstwo (np. z powodu ciąży, choroby), szkoleniami, mandatami karno-skarbowymi wynikającymi z błędów księgowego.
  • Koszty wyposażenia stanowiska – sprzęt komputerowy, drukarki, faksy, oprogramowanie komputera, programy księgowe, licencje na programy, koszty obsługi informatycznej, koszty naprawy sprzętu, koszty związane z eksploatacją sprzętu (tusze do drukarki, papier).
  • Koszty adaptacji pomieszczenia – remonty, meble biurowe, opłaty za media.

Outsourcing księgowości to praca z profesjonalistami

Firma oferująca usługi księgowe dla biznesu stale ma do czynienia z różnymi klientami – handlowcami, przedsiębiorstwami produkcyjnymi, usługodawcami, organizacjami, firmami z rozmaitych branż. Aby sprostać oczekiwaniom swoich klientów, outsourcer musi zatrudniać wykwalifikowane osoby, które będą doszkalać swoje umiejętności i aktualizować wiedzę. Pracując na rzecz różnorodnych podmiotów, księgowi stają się wszechstronnymi specjalistami, którzy potrafią działać w obliczu kryzysu i elastycznie reagują na potrzeby rynku. Podsumowując, outsorucing księgowości zapewnia dostęp do  najlepszej kadry, dysponującej ogromną wiedzą techniczną z różnych dziedzin i bogatym doświadczeniem.

Zewnętrzne usługi księgowe to mniejsze ryzyko dla przedsiębiorstwa

Zlecając księgowość wyspecjalizowanej firmie, możemy uniknąć odpowiedzialności za błędy powstałe wskutek nieprawidłowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jeśli zewnętrzny księgowy nie dopełni terminów, wykaże się nieznajomością prawa albo zabraknie mu umiejętności, wówczas przedsiębiorstwo nie ponosi konsekwencji prawnych czy finansowych. Firma oferująca outsourcing księgowy przejmuje bowiem odpowiedzialność cywilną i karną, zabezpieczając swojego zleceniodawcę na wypadek złej pracy księgowego. W interesie własnym outsourcera leży, aby nie dopuścić do ewentualnych roszczeń finansowych czy prawnych, dlatego usługi księgowe muszą reprezentować wysoki poziom profesjonalizmu i bezpieczeństwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ