Stajemy się społeczeństwem coraz bogatszym, co skłania nas do podejmowania odważnych decyzji w kwestii wykorzystania swojego kapitału. Budujemy domy, zakładamy własne firmy, inwestujemy w aktywa o wysokiej stopie zwrotu. Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu giełda była zarezerwowana wyłącznie dla rekinów finansjery, dziś inwestowanie w akcje, obligacje i EFT-y jest nieobce także przeciętnemu Kowalskiemu. Zanim jednak postawimy pierwsze kroki na „parkiecie”, musimy otworzyć dobre konto maklerskie, optymalnie spełniające nasze potrzeby. Pomoże nam w tym ranking kont maklerskich, dzięki któremu znajdziemy produkt przyjazny dla początkującego inwestora.

Jakie konto maklerskie wybrać na początek?

Początkujący uczestnicy giełdy to z reguły osoby o średnich dochodach, które nie mają zamiaru pogrążyć wszystkich oszczędności w akcjach czy innych papierach wartościowych. Pierwszy raz na „parkiecie” to zwykle eksperyment, na który przeznaczymy nie więcej niż kilkaset złotych na jedną transakcję. Bez doświadczenia i intuicji typowej dla giełdowego „wyjadacza”, niechybnie będziemy zaliczać kolejne straty, co mocno ostudzi nasz zapał do inwestowania. Początkujący gracz będzie również stosunkowo często dokonywał operacji pomiędzy kontem maklerskim i zwykłym kontem, niekoniecznie w ramach tego samego banku.

Znając preferencje przyszłego inwestora, wybór odpowiedniego brokera nie powinien stanowić problemu. Z uwagi na niepewność sytuacji i spore ryzyko straty, początkujący powinni wybierać przede wszystkim tanie konta maklerskie, których otwarcie i prowadzenie będzie bezpłatne. Wiele domów maklerskich oferuje również konta bez opłat za wykonanie przelewu na rachunek osobisty, zarówno w ramach tego samego banku, jak i do innej instytucji. Ranking kont maklerskich dostarczy nam także informacji o wysokości prowizji – oczywiście początkujący powinien wybrać brokera pobierającego najniższe opłaty za zlecenia.

Ranking kont maklerskich – zwracamy uwagę na dodatkowe korzyści

Zestawienie kont maklerskich będzie dla nas źródłem wielu pożytecznych informacji, dzięki którym będziemy mogli wyeliminować droższe lub mniej funkcjonalne produkty. Oprócz wysokości prowizji i opłat za korzystanie z konta, możemy również sprawdzić, który dom maklerski oferuje bezpłatny dostęp do notowań w czasie rzeczywistym.  To absolutnie podstawa korzyść, jaką powinno zapewniać dobre konto maklerskie, również jeśli mamy zamiar inwestować sporadycznie niewielkie sumy. Innym ważnym kryterium dla początkującego będzie baza wiedzy – im bardziej rozbudowana, tym lepiej. Niestety, w większości przypadków takie usługi jak: komentarze i rekomendacje biura maklerskiego, analizy i podsumowania rynku, kursy i szkolenia z giełdy, są dostępne jedynie w wyższych pakietach. Jeśli mamy zamiar skorzystać z bardziej zaawansowanej i droższej oferty, przedtem drobiazgowo prześledźmy aktualny ranking kont maklerskich i przetestujmy konto w wersji demo.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ