W ostatnich latach zainteresowanie kryptowalutami jest bardzo duże. Czy warto zainwestować w Bitcoina, Ethereum czy Litecoin? Jeżeli masz zerowe doświadczenie z kryptowalutami i jednocześnie zastanawiasz się, co zrobić z posiadanymi oszczędnościami, sprawdź, czy inwestowanie w kryptowaluty jest dla Ciebie.

Czym są kryptowaluty?

Mianem kryptowalut określane są cyfrowe (wirtualne) waluty. Dla kryptowalut charakterystyczne jest to, że:

  • do zabezpieczenia transakcji wykorzystuje się kryptografię,
  • są one zdecentralizowane – nie podlegają żadnym instytucjom rządowym.

Aktualnie kryptowaluty są szeroko wykorzystywane. Ich posiadacze mogą płacić nimi za nabywane produkty i usługi, nie tylko w internecie – płatności w kryptowalutach przyjmują też stacjonarne punkty. Rosnące zainteresowanie kryptowalutami doprowadziło do tego, że właściciele wielu biznesów umożliwili klientom płatność właśnie tym środkiem płatniczym.

Mimo że kryptowaluty nie są nowością (Bitcoin powstał w 2009 r.), to wciąż nie doczekały się one kompleksowych regulacji prawnych. W niektórych krajach (np. Chinach) zakazane jest kopanie kryptowalut.

Dlaczego kryptowaluty cieszą się coraz większą popularnością?

Głównym powodem, dla którego kryptowaluty znalazły się w centrum zainteresowania inwestorów, jest potencjał zarobku. Dobrym przykładem jest Bitcoin – wartość tej kryptowaluty wzrosła wielokrotnie od momentu jej pojawienia się na rynku.

Mimo że Bitcoiny przyniosły spory zysk osobom, które nabyły je w okolicach 2010 r., to trzeba pamiętać, że brak regulacji nie jest korzystny dla inwestorów – rynek kryptowalut jest podatny na manipulacje. Do tego zapomnieć nie można o dużych wahaniach cen. Aktualnie rynek kryptowalut jest też mocno zróżnicowany – obok Bitcoina wybierać można w tysiącach innych kryptowalut. To z kolei sprawia, że trudno powiedzieć, które z nich będą popularne za kilka lat.

Jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty jest możliwe na kilka sposobów. Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, to w pierwszej kolejności wybierz kryptowaluty do swojego portfela inwestycyjnego. Następnie rozważ sposób inwestowania – nie musisz kupować kryptowalut bezpośrednio i martwić się ich bezpiecznym przechowywaniem. Alternatywą jest np. wybór ETF-ów czy ETN-ów z ekspozycją np. na wspomnianego Bitcoina czy Ethereum.

Wybór ETF-ów na Bitcoina jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że w ich przypadku najczęściej nie jest stosowana dźwignia finansowa. Mimo że lewar pozwala zwielokrotnić zysk, to jest on narzędziem obarczonym dużym ryzykiem, zwłaszcza w rękach niedoświadczonego inwestora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ