W 2009 roku wprowadzono zasadę tzw. jednego okienka, co spowodowało uproszczenie procedur związanych z zakładaniem jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki cywilnej. Od tej pory rejestracja firmy ogranicza się do wypełnienia formularza CEIDG-1, dostępnego na rządowej stronie nadzorowanej przez Ministerstwo Rozwoju: prod.ceidg.gov.pl. Czy to oznacza, że nowy przedsiębiorca nie musi składać wizyty w urzędzie? Na czym polega „jedno okienko” i ile trzeba zapłacić za założenie działalności? Jeśli i Ciebie nurtują te pytania, sprawdź, jak zarejestrować firmę jednoosobową.

Jak wypełnić wniosek CEIDG-1

Sama rejestracja jest bezpłatna i możesz zgłosić firmę całkowicie za darmo. Wypełniasz wniosek CEIDG-1 i wysyłasz go pocztą elektroniczną, następnie w ciągu 7 dni musisz udać się do urzędu gminy (lub urzędu miejskiego). Tam urzędnik wydrukuje Twój wniosek, na którym złożysz swój podpis. To wszystko – rejestracja firmy jest bezpłatna, choć wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie.

Formularz CEIDG-1 możesz wypełnić w sposób całkowicie tradycyjny, czyli długopisem w biurze urzędnika. Jeśli nie chcesz tracić czasu w urzędzie, możesz pobrać wniosek z Internetu, a następnie wypełnić go samodzielnie w domu.

Jednak najwygodniej skorzystać ze wspomnianej strony rządowej. Tam znajdziesz gotowy wniosek, którego wypełnienie jest stosunkowo proste – wystarczy postępować według instrukcji i reagować na podpowiedzi programu. Gdy zrobisz błąd pojawi się wykrzyknik (!), a przy bardziej skomplikowanych elementach możesz przeczytać wyjaśnienie (?). Jak zarejestrować firmę? Musisz wypełnić następujące rubryki:

  1. Rodzaj wniosku: wniosek o wpis do CEIDG (wypełnione automatycznie).
  2. Dane wnioskodawcy, czyli Twoje dane osobowe, PESEL, NIP etc.
  3. Dane adresowe.
  4. Dane firmy: nazwa firmy, przewidywana liczba pracujących i zatrudnionych, rodzaje działalności gospodarczej wg PKD, data rozpoczęcia działalności, dane kontaktowe.
  5. Miejsce wykonywania działalności.
  6. Data powstania obowiązku składek ZUS/KRUS.
  7. Dane właściwego urzędu skarbowego.
  8. Wybór formy opodatkowania.
  9. Dane dotyczące księgowości.
  • Inne dane dotyczące: szczególnej formy prowadzenia działalności, małżeńskiej wspólnoty majątkowej, konta firmowego, zagranicznych numerów identyfikacji podatkowej lub ubezpieczeniowej, pełnomocnictwa.

Na czym polega „jedno okienko”

Udało się, zarejestrowałeś firmę! Ale czy wiesz, że niezwłocznie po przyjęciu podpisanego wniosku, urzędnik powiadamia w Twoim imieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Zasada „jednego okienka” oznacza, że ZUS oraz US zaewidencjonują Twoją firmę na podstawie wniosku CEIDG-1. Niestety, w praktyce i tak musisz osobiście  odwiedzić ww. instytucje – w ZUS-ie musisz dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń (formularze ZUS ZUA lub ZUS ZZA), a wizyta w US jest konieczna w przypadku płatników VAT  w celu wypełnienia formularza zgłoszeniowego VAT-R. Jak widać, „jedno okienko” jest tylko pozorne i nie obejdzie się bez dodatkowych formalności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ