Chcesz założyć własną firmę lub start-up, ale brakuje Ci pieniędzy na start? Jednym ze sposobów na uzyskanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest dofinansowanie z urzędu pracy. Maksymalna wysokość rządowego wsparcia jest równa 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, obecnie wynosi nieco ponad 25 000 zł. Za taką kwotę nie założysz wielkiego przedsiębiorstwa, ale na mały punkt gastronomiczny, usługi serwisowe czy działalność internetową powinno wystarczyć. Dotacje z urzędu pracy są przyznawane jedynie osobom, które spełniają ściśle określone warunki. Co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze na założenie firmy?

Kto może starać się o pieniądze z urzędy pracy?

Wsparcie z urzędu pracy jest przeznaczone dla osób bezrobotnych, absolwentów CIS i KIS (Centrum Integracji Społecznej i Kluby Integracji Społecznej) oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy chcą pracować na własny rachunek. Osoby bezrobotne powinny brać czynny udział w aktywizacji zawodowej, tj. w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie mogły odmówić oferty pracy, szkolenia czy stażu. Wnioskodawcą nie może być osoba, która zawiesiła działalność gospodarczą albo w ciągu ostatniego roku prowadziła firmę. Szczegółowe warunki przyznawania środków dotacji zawiera regulamin urzędu pracy w Twoim mieście.

Na czym polega dofinansowanie z urzędu pracy?

Dotacje z urzędu pracy przyznawane są w postaci pożyczki bezzwrotnej na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (spółki odpadają). Nie będziesz musiał zwracać pieniędzy, o ile Twoja firma przetrwa na rynku co najmniej 1 rok. W razie niepowodzenia możesz zamknąć działalność po roku, a urząd nie będzie wymagał oddania pożyczki.

Wiele urzędów przyznaje dotacje jedynie tym wnioskodawcom, którzy posiadają część pieniędzy na założenie działalności. Dlatego na początek warto zorientować się, czy regulamin przewiduje taki warunek, a jeśli tak – ile wynosi minimalna wysokość wkładu własnego. Zresztą, zakładanie firmy bez zerowych oszczędności to kiepski pomysł, gdyż dofinansowanie z urzędu pracy nie może być wykorzystywane do spłaty zobowiązań wobec ZUS i US oraz innych wydatków niezbędnych do funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jak otrzymać dotację z urzędu pracy?

Zanim złożysz wniosek o wsparcie, zajrzyj na stronę urzędu pracy właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Poszukaj regulaminu przyznawania dotacji i sprawdź, czy na pewno spełniasz wszystkie warunki.

Dofinansowanie wymaga statusu osoby bezrobotnej, dlatego musisz zarejestrować się w urzędzie pracy, a następnie zgłosić swoją chęć do założenia firmy. Aby starać się o pieniądze, urzędnik musi Cię zakwalifikować do drugiego profilu pomocy.

Podstawowym warunkiem otrzymania dotacji jest zabezpieczenie pożyczki – urząd zwykle wymaga dwóch poręczycieli (którzy spłacą pożyczkę, jeśli zamkniesz firmę przed upływem roku), choć czasami dopuszcza się także poręczenie bankowe lub blokadę środków na rachunku. Dotacje z urzędu pracy przyznawane są według kolejności wniosków lub w drodze konkursu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ