Tony Gaskins, popularny mówca motywacyjny, powiedział: Jeśli nie zbudujesz swojego marzenia, ktoś inny cię zatrudni, abyś pomógł mu zbudować jego. To zdanie może zdołować pracujących na etacie, a jednocześnie podbudować morale u początkujących przedsiębiorców, którzy właśnie stawiają pierwsze kroki w biznesie. Jednak nawet najszczersze chęci i najbardziej dopingujące sentencje nie wystarczą, jeśli brakuje Ci pieniędzy na wystartowanie z własną firmą. Co zrobić, gdy wieloletnie oszczędności to za mało, a żaden bank nie chce Ci udzielić kredytu? W tej sytuacji warto postarać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Dotacja na założenie firmy dla osób do 30. roku życia

Osoby młode, które nie ukończyły 30 lat, mogą uzyskać dofinansowanie z Funduszy Europejskich w wysokości ok. 20 tys. złotych. Aby otrzymać pieniądze, nie możesz uczyć się ani pracować, choć nawet spełnienie tych warunków nie gwarantuje sukcesu. Może się bowiem okazać, że po sprawdzeniu Twojej indywidualnej sytuacji, uzyskasz wsparcie innego rodzaju – pomoc w znalezieniu pracy, możliwość wzięcia udziału w szkoleniach i kursach, dofinansowanie do studiów podyplomowych czy profesjonalne doradztwo zawodowe.

Dotacja na otwarcie działalności dla osób po 30. roku życia

Jeśli masz powyżej 30 lat i status osoby bezrobotnej, również możesz starać się o bezzwrotną pożyczkę z UE, nawet w wysokości 40 tys. złotych. Podstawowym wymogiem uzyskania dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest udowodnienie trudnej sytuacji na rynku pracy. Mówiąc prościej, musisz przekonać komisję, dlaczego akurat Tobie należą się pieniądze z UE. Największe szanse mają osoby, u których niemożność znalezienia stałej pracy wynika z niepełnosprawności, słabego wykształcenia, wieku (po 45 r.ż.) czy zbyt długiego okresu bezrobocia.

Co trzeba zrobić, aby uzyskać dofinansowanie na start firmy

Twoim pierwszym krokiem powinno być rozeznanie się w aktualnej ofercie dostępnych dotacji – najwięcej ogłoszeń pojawia się w pierwszym kwartale roku (styczeń-marzec). Listę dostępnych projektów znajdziesz na stronie internetowej swojego Wojewódzkiego Urzędu Pracy – zanim zgłosisz się do naboru, dokładnie sprawdź kryteria uzyskania dotacji. Aby uzyskać więcej informacji na temat Funduszy Europejskich, możesz odwiedzić również stronę funduszeeuropejskie.gov.pl lub zadzwonić na infolinię Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Pamiętaj – projekty unijne są realizowane przez rozmaite instytucje i przedsiębiorstwa prywatne, co wiąże się także z różnymi kryteriami uzyskania dotacji. Jeśli udało Ci się znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę, skontaktuj się z realizatorem projektu w celu uzyskania szczegółów. Następnie wyślij formularz zgłoszeniowy on-line i inne dokumenty wymagane w ogłoszeniu. Starając się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, weź pod uwagę, że jeśli zamkniesz firmę przed upływem 12 miesięcy, będziesz musiał zwrócić pożyczkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ