Piętrzący się stos zleceń na wczoraj, nowiuteńki strój sportowy rzucony w kąt szafy, frustracja z powodu nudnej pracy i dennych zarobków. Jeśli taka codzienność wita Cię co rano po wstaniu z łóżka, najprawdopodobniej brakuje Ci motywacji. To właśnie ta wewnętrzna siła daje człowiekowi zamaszystego kopa do działania i pozwala realizować najbardziej niemożliwe cele. Jeśli jej nie masz, Twoje życie stoi w miejscu i jesteś niczym żaba gotowana na wolnym ogniu. Jak się motywować? Co może sprawić, że będziesz działać mimo braku chęci i skłonności do prokrastynacji?

Sposób na motywację nr 1 – zapisuj swoje postępy

Aby początkowa motywacja nie uleciała jak sen złoty, codziennie kontroluj swoje postępy przybliżające Cię do wytyczonego celu. Przykładowo, jeśli chcesz zrzucić 10 kg, załóż dziennik, w którym będziesz zapisywać aktualną wagę i czynności, które wykonałeś dziś w celu odchudzania (np. odmówiłeś sobie słodyczy, przebiegłeś 5 km). Takie zapiski można prowadzić dla każdego celu – od zmiany zawodu, przez rozwój osobisty po uzyskanie większych zarobków. Aby ćwiczyć motywację regularnie analizuj dziennik i pozwól sobie na chwilę dumy z powodu namacalnego progresu. Dla równowagi zapisuj także  sytuacje, które oddaliły Cię od celu (np. obiad w fast foodzie), co pozwoli Ci na wyeliminowanie zbędnych nawyków.

Sposób na motywację nr 2 – znajdź sprzymierzeńców

W grupie siła, dlatego postaraj się znaleźć osoby, które mają podobny cel do Twojego. Wówczas możecie podjąć zdrową rywalizację na wyniki i wspólnie dopingować się chwilach zwątpienia. Możecie także razem podejmować konkretną inicjatywę, np. biegać w grupie, nawzajem kontrolować swoją wagę i kalorie, czy dzielić się przepisami na zdrowe posiłki. Poczujesz się raźniej, jeśli będziesz miał obok siebie osoby, które myślą i postępują podobnie. Zachowanie wysokiej motywacji jest trudne, jeśli jesteś odosobniony w swoim celu i nie możesz z nikim o nim porozmawiać.

Sposób na motywację nr 3 – wizualizuj swój sukces

Adam Małysz doskonale wiedział, jak się motywować. Oprócz energetycznych posiłków w postaci bułki z bananem, równie chętnie stosował wizualizacje sukcesu. Regularnie wyobrażaj sobie cel, jak i konkretne działanie. Dopracuj swój sukces w najmniejszym detalu, twórz całkowicie realne, jak i te bardziej iluzoryczne scenariusze. Daj pofolgować swojej wyobraźni i pomyśl, co czeka Cię po zrealizowaniu swojego celu. W wizualizacjach nie pomijaj takich szczegółów jak daty i miejsca, swój wygląd, smaki i zapachy, reakcje otoczenia, okoliczności przyrody.

Jak zmotywować się do działania, jeśli żadne sposoby nie zdają egzaminu? Wówczas warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego coacha lub sięgnąć po dobre poradniki motywacyjne. Wiedza ekspertów pozwoli Ci przeprowadzić chłodną analizę swojego postępowania – dowiesz się, co robisz źle i co skutecznie powstrzymuje Cię od działania. Twoje szanse na realizację celu wzrosną, kiedy zrozumiesz, że sukces nie zaczyna się od jutra i czasami trzeba zmusić się do pracy mimo braku weny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ