Każdy bank ma unikalną ofertę, ale rodzaje kont bankowych są podobne. Najczęściej spotykane to:

  • konto osobiste / młodzieżowe
  • konto oszczędnościowe
  • konto firmowe
  • konto walutowe

Czym charakteryzują się poszczególne typy?

Konto osobiste

Najpopularniejszy rodzaj konta bankowego wśród osób fizycznych to konto osobiste. Niemal każdy ma dziś właśnie takie konto. Jest to podstawowy typ rachunku. Można na nim przechowywać pieniądze – często bez opłat za prowadzenie konta. Konto osobiste umożliwia także wykonywanie i przyjmowanie płatności, tj. np. regulowanie rachunków za media, opłaty abonamentowej za telefon, opłacanie zakupów za pomocą karty płatniczej lub online, a także odbieranie pensji lub wpłat z innych kont osobistych (np. rodziców lub znajomych).

Zazwyczaj konto osobiste idzie w parze z kartą płatniczą oraz kontem internetowym. Większość banków daje też dostęp do konta za pomocą aplikacji mobilnej. Rachunki osobiste najczęściej nie są oprocentowane.

Często można spotkać się też z rodzajem konta bankowego przeznaczonego dla młodzieży. To osobiste rachunki dla nastolatków lub studentów (obowiązuje limit wieku). Mają one zwykle niższe opłaty.

Konto oszczędnościowe

Jakie są jeszcze rodzaje kont bankowych? Jeżeli masz już rachunek osobisty, zwykle możesz otworzyć w tym samym banku konto oszczędnościowe. Różni się ono tym od typu pierwszego, że jest oprocentowane. Innymi słowy, pieniądze ulokowane na takim koncie „zarabiają”. Niestety musisz się liczyć z tym, że zwykle są to symboliczne kwoty. Z kont oszczędnościowych warto korzystać głównie po to, by pieniądze nie traciły na wartości, „zalegając” na nieoprocentowanym koncie osobistym.

Konto oszczędnościowe jest podobne do lokaty, ale daje większą swobodę zarządzania środkami. W każdej chwili można wypłacić część środków lub wpłacić dodatkową sumę. Na typowej lokacie środki są natomiast „zamrożone”.

Konto firmowe

Często pojawiającym się rodzajem konta bankowego jest także rachunek firmowy. Jak sama nazwa wskazuje, jest to konto przeznaczone dla firm. Powinny je założyć osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także spółki prawa handlowego.

Konto firmowe służy do opłacania podatków i ubezpieczeń, regulowania zobowiązań wobec dostawców czy wypłacania wynagrodzeń dla pracowników. Na takie konto mogą również trafiać środki przyjmowane w ramach wynagrodzenia za wykonane zlecenie czy opłaty za towary sprzedawane klientom.

Najczęściej do konta firmowego bank dodaje od razu kartę kredytową, a także linię kredytową. Ponadto przedsiębiorcy często zakładają dwa rachunki: jeden do wykonywania większości codziennych, podstawowych operacji oraz drugi pomocniczy.

Konto walutowe

Nie wszystkie rodzaje kont bankowych muszą mieć PLN za podstawową walutę. Czasem praktyczniejszym wyborem są konta walutowe, czyli otwierane w EUR, USD czy CHF. Transakcje walutowe mogą być wykonywane praktycznie na każdym rachunku w PLN, ale trzeba się wówczas liczyć z kosztami przewalutowania po aktualnym kursie, a do kosztów dochodzi też spread. Jeżeli więc często wyjeżdżasz, otrzymujesz wypłatę w obcej walucie czy masz wielu klientów ze strefy Euro, konto walutowe może być bardziej opłacalne.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ