Rachunek maklerski to specjalistyczne narzędzie finansowe przeznaczone dla osób, które dokonują operacji na giełdzie. Dysponowanie takim rachunkiem jest konieczne, jeśli chcesz inwestować w papiery wartościowe (akcje), czyli przechowywać je, skupować i sprzedawać. Prowadzeniem rachunków maklerskich zajmują się domy maklerskie, które mogą stanowić część dużej instytucji finansowej (np. banku) lub działać niezależnie. Rachunki są zróżnicowane pod względem jakości obsługi i opłat, jedne zachęcają profesjonalnym doradztwem, inne darmowym prowadzeniem konta. Oczywiście najprościej założyć rachunek u brokera działającego pod szyldem banku, w którym masz zwykły rachunek osobisty. Aby upewnić się, czy ta oferta spełni Twoje oczekiwania, koniecznie sprawdź ranking kont maklerskich opracowany przez niezależnych ekspertów.

Czego dowiesz się z rankingu kont inwestycyjnych?

Takie zestawienie zawiera najważniejsze informacje dotyczące konta, na podstawie których nawet osoba początkująca nie będzie miała problemu z wyborem brokera. Obiektywne rankingi są wiarygodnym źródłem, w przeciwieństwie do wypowiedzi na forach internetowych. Te ostatnie często są dziełem „szeptaczy”, czyli samych pracowników domu maklerskiego albo osób działających na zlecenie agencji marketingowej. Ranking kont maklerskich dostarczy Ci następujących informacji:

  1. Ile wynoszą opłaty za otwarcie i prowadzenie konta.
  2. Ile kosztuje przelew z konta inwestycyjnego na ROR.
  3. Ile wynosi prowizja za przechowywanie papierów wartościowych.
  4. Ile wynoszą prowizje od zleceń na akcje, obligacje.
  5. Ile wynosi prowizja od kontraktów terminowych na akcje/obligacje/waluty.
  6. Ile kosztuje dostęp do notowań giełdy w czasie rzeczywistym.
  7. Czy broker zapewnia dodatkowe usługi, np. indywidualne konto emerytalne (IKE), dostęp do Forex, fundusze inwestycyjne, doradztwo, szkolenia, inwestowanie na rynkach zagranicznych.

Z zestawienia kont inwestycyjnych dowiesz się także, jak otworzyć wybrane konto maklerskie, a ponadto sprawdzisz aktualne promocje u brokerów.

Czym kierować się przy wyborze konta maklerskiego?

Oczywiście najważniejszym kryterium w rankingu kont maklerskich są opłaty. Początkujący powinni zwrócić uwagę zwłaszcza na wysokość prowizji od zleceń, gdyż to one generują największe koszty utrzymania konta. Przy okazji warto porównać comiesięczne opłaty za prowadzenie konta, a także koszty wpłaty pieniędzy na ROR. Niektóre domy maklerskie zapewniają możliwość negocjacji prowizji – im warto przyjrzeć się w pierwszej kolejności. Jeśli chcesz utrzymywać duży kapitał u brokera, ważnym kryterium będzie wysokość opłat za przechowywanie papierów wartościowych. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki na giełdzie, warto zdecydować się na tanie konto maklerskie zapewniające doradztwo inwestycyjne i dostęp do materiałów edukacyjnych. Początkujący będą zadowoleni głównie z kont prostych i niedrogich, natomiast bardziej zaawansowani klienci zwykle szukają rachunków oferujących jak najwięcej dodatkowych opcji.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ