Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność obniżenia temperatury produktów spożywczych, sięga po specjalistyczny sprzęt w postaci chłodziarek i zamrażarek. Jednym z podstawowych urządzeń tego typu są szafy chłodnicze, czyli sprzęty wyposażone w agregat chłodniczy, które swoim wyglądem przypominają tradycyjne lodówki – same chłodziarki bez zamrażalnika. Urządzenia tego typu znajdują szereg zastosowań w wielu różnych branżach. Spotyka się je w sklepach spożywczych, w restauracjach, w lokalach gastronomicznych, cukierniach czy kawiarniach.

Rodzaje szaf chłodniczych

W przypadku lokali gastronomicznych i restauracji, gdzie szafa chłodnicza zlokalizowana jest zwykle na zapleczu lokalu, poza wzrokiem klientów, najczęściej sięga się po urządzenia w całości wykonane ze stali nierdzewnej, z nieprzezroczystymi drzwiami. W zależności od potrzeb takiego lokalu mogą być to przestronne, szerokie i wysoki szafy dwudrzwiowe lub stosunkowo wąskie szafy jednodrzwiowe. W przypadku sklepów spożywczych, stacji paliw, kawiarni, cukierni oraz niektórych lokali gastronomicznych, szafy chłodnicze częściej wystawiane są na widok publiczny, a sami klienci mają do nich bezpośredni dostęp. W tym przypadku są to najczęściej szafy z przeszklonymi drzwiami i stale podświetlanym wnętrzem. Tego typu szafy chłodnicze bardzo często określane są mianem szaf ekspozycyjnych.

Do czego wykorzystuje się szafy chłodnicze?

Podstawowym przeznaczeniem szaf chłodniczych w wersji ekspozycyjnej jest przechowywanie i jednocześnie efektowna prezentacja napojów różnych typów. Mogą być to zarówno napoje gazowane, jak i soki czy piwo. W przypadku szaf z drzwiami nieprzezroczystymi, stosowanymi w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych, urządzenia tego typu najczęściej wykorzystywane są do przechowywania półproduktów, a niekiedy również gotowych potraw – tak by nie zmięły swojej konsystencji i przez dłuższy okres czasu zachowały swoją świeżość.

Współcześnie szafy chłodnicze, zwłaszcza te w wersji ekspozycyjnej, stały się nieodłącznym elementem wyposażenia większości sklepów spożywczych i lokali gastronomicznych. Dzięki obecności takich urządzeń, klienci mają stały dostęp do schłodzonych napojów, co zachęca do ich zakupu, zwłaszcza w okresie największych letnich upałów. Bardziej profesjonalne, większe wersje tego typu urządzeń, przeznaczone są dla szeroko pojmowanej branży gastronomicznej, zwłaszcza dla restauracji, a także dla firm cateringowych i innych podmiotów zajmujących się zbiorowym żywieniem. Urządzenia tego typu spotkać zatem możemy na zapleczach stołówek i jadłodajni różnej wielkości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ