Skala podatkowa to forma opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT), na zasadach ogólnych. Jest jednym z najpopularniejszych sposobów obliczania podatków dochodowych. W Polsce obejmuję dwa progi. Pierwszy próg podatkowy, wynosi 18% i dotyczy podatników, którzy osiągneli dochód roczny nie przekraczający 85 528 zł. Z kolei drugi próg podatkowy wynosi 32% i dotyczy podatników, których dochód roczny przekroczył sumę 85 528 zł.

Kwota wolna od podatku

Aby móc obliczyć podatek, musimy posiadać kwotę, która jest wolna od niego. Aby móc ustalić kwotę wolną od podatku, należy rozliczyć się według skali podatkowej. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się ryczałtem, podatkiem liniowym oraz ich dochód, pochodzi z kapitału pieniężnego nie mogą brać jej pod uwagę. Maksymalna kwota, która jest wolna od podatku wynosić 8000 zł.

Jeżeli chcemy obliczyć podatek, musimy wyliczyć swój dochód. Dochód otrzymamy wtedy, gdy od przychodu odejmiemy wszystkie koszty firmy. Od niego odejmujemy również ulgi od dochodu. Dopiero wtedy otrzymamy kwotę, od której musimy obliczyć podatek. Wtedy też wiemy, do jakiego progu podatkowego się zaliczamy.

Przeczytaj też: http://www.zainwestujwprzyszlosc.pl/forma-prawna-jaka-wybrac-dla-firmy/

Pierwszy próg podatkowy, zawiera dochody, które nie przekraczają kwotę 85 528 zł. Jeśli przekroczymy tą kwotę, mamy obowiązek rozliczenia się według drugiego progu podatkowego. Nie oznacza to jednak, że będziemy musieli zapłacić podatek w wysokości 32% od dochodu.

Dochód dopóki nie przekracza 85 528 zł, to bez wyjątku rozlicza się go według stawki 18%. W sytuacji, gdy podatnik przekroczy tą kwotę, może rozliczyć się według stawki 18%, ale musi wtedy rozliczyć się z małżonkiem, którego dochody są niższe niż 85 528 zł. Wtedy dochód małżonków jest sumowany, a następnie dzielony na dwa. Kwota uzyskana jest wtedy dopasowana do skali podatkowej.

Drugi próg podatkowy, a podatek liniowy

W momencie, gdy nasz pracownik musi odprowadzić 32% podatku, ponieważ ma wysokie dochody, powinien przejść na własną działalność gospodarczą. Jest to bardziej korzystne rozwiązanie. Powinien wtedy tylko wybrać podatek liniowy. W takiej sytuacji, należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy.

Nie ma takiej możliwości, jeżeli usługi będą wykonywane wyłącznie dla przedsiębiorcy, z którym ten pracownik podpisał wcześniej umowę o pracę. Jest zmuszony wtedy do dodatkowych zleceń, dla odrębnych przedsiębiorców.

Źródło: https://www.edukacjabezgranic.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ