Działalność nierejestrowana jest to opcja, która umożliwia spróbowanie swoich sił jako przedsiębiorca. Jesteś ciekawy jak prowadzić małą działalność bez konieczności rejestrowania jej w ZUS’ie? Może być to Twoja szansa na sprawdzenie siebie jako sprzedawca w internecie np. na jednym z wielu serwisów aukcyjnych. Być może masz pomysł na siebie jako twórcę stron internetowych, ale nie wiesz jak Twój pomysł będzie miał się do praktyki. Działalność nierejestrowana w tym przypadku jest strzałem w dziesiątkę. Nie musimy od razu zakładać działaności  gospodarczej, a w zamian za to możemy sprawdzić siebie i swój pomysł na biznes. Jesteście ciekawi? Nie ma co przedłużać, zaczynamy!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-czyli-biznes-na-probe/ 

Zasady prowadzenia działaności nierejestrowanej

Warunki, które muszą być spełnione, aby prowadzić działalność nierejestrowaną:

  1. jesteś osobą fizyczną,
  2. 1300 zł – tyle w 2020 roku mogą wynieść przychody z twojej działalności w każdym miesiącu (50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia),
  3. nie wykonujesz działalności w ramach spółki cywilnej,
  4. nie prowadzisz działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga zezwoleń lub koncesji,
  5. w ciągu ostatnich 5 lat nie wykonywałeś działalności gospodarczej.

Jest również wyjątek dla osób, które miały już już wcześniej firmę jednoosobową. Warunkiem było to, że osoby te wykonywały działalność gospodarczą pomiędzy 30 kwietnia 2013 r. a 29 kwietnia 2018 r., ale w okresie 30 kwietnia 2017 r. – 29 kwietnia 2018 r. nie były wpisane do CEIDG (ewentualnie, zostały wykreślone z rejestru przed końcem kwietnia 2017 r.) Jednak jest to wyjątek, który w tym przypadku jest jedyny. 

Czy istnieją jakieś zalety wynikające z prowadzenia nierejestrowanej działalności? 

Okazuje się, że prowadzenie takiej działalności nierejestrowanej posiada wiele zalety i korzyści dla młodego biznesmena. Co więc należy do takich korzyści? Oto niektóre z nich, związane są one z formalnościami urzędowymi:

  • nie musisz składać wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, skarbówki czy Głównego Urzędu Statystycznego,
  • ominie cię konieczność prowadzenia skomplikowanej księgowości – wystarczy uproszczona ewidencja sprzedaży,
  • nie będziesz płacił podatku VAT (choć trzeba pamiętać, że niektóre rodzaje działalności wiążą się z obowiązkowym podatkiem od towaru i usług),
  • kasa fiskalna – nie musisz jej używać (chyba, że będzie prowadził działalność związaną z koniecznością jej posiadania),
  • nie zapłacisz zaliczek na poczet podatku.

Posiadamy również ułatwienie z ubezpieczeniem społecznym. ZUS jest to zmora niejednego przedsiębiorcy, który spędza sen z powiek wielu z nich. Przy działalności nierejestrowej nie ma obowiązku płacenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz też: http://www.postawnaswoim.pl/biznes/male-i-srednie-przedsiebiorstwa/wlasna-dzialalnosc-gospodarcza/jak-otworzyc-dzialalnosc-gospodarcza-prosty-sposob/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ