Technologia water jet obecnie jest najpopularniejszą metodą dającą możliwość precyzyjnego wycięcia dowolnego kształtu w każdym materiale. Obecnie water jet zastępuje wycinarki laserowe i frezarki, których możliwości są nieco ograniczone. Cięcie strumieniem wody zyskuje coraz większą grupę sympatyków. Warto poznać zalety i wady techniki cięcia wodą.

Zalety techniki cięcia wodą

Stosowanie techniki water jet jest przyjazne dla środowiska. Przykładowo podczas cięcia laserem czy plazmą wydzielane są szkodliwe spaliny i powstają szkodliwe pyły. Z kolei cięcie wodą nie wywołuje żadnych trujących dymów lub gazów i tylko w niewielkim stopniu wytwarza szkodliwe odpady. Zużyte ścierniwo i drobinki ściętego materiału ulokowane są na dnie zbiornika z wodą, a po obróbce materiałów wywożone są na wysypisko komunalne. Z kolei zużytą wodę można odzyskać stosując obieg zamknięty.

Technika water jet nie wymaga dodatkowej obróbki, ponieważ wycięte krawędzie są gładkie. W takich technologiach jak laser czy plazma wycinany materiał zmienia swoje właściwości pod wpływem temperatury lub nacisków chemicznych, co czasami powoduje mikropęknięcia. Cięcie wody nie powoduje takich uszkodzeń. Dzięki niskiej temperaturze procesu nie pojawiają się rozgrzane strefy w obrębie materiału co zapobiega odkształceniom lub przebarwieniom.

Obróbka materiałów za pomocą water jet odznacza się krótkim procesem przygotowania, co daje możliwość wykonywania zleceń zarówno jednostkowych, jak i  w większej skali. Czas realizacji zlecenia jest bardzo szybki, co jest dużą zaletą w czasach obecnych. Można powiedzieć, że jakość idzie w parze z wydajnością.

Dużą zaletą metody cięcia wody jest jej uniwersalność stosowania. Przecinać można różne typy materiałów – kompozyty, szkło, stal, ceramikę, tworzywa sztuczne, kamień, elementy żelbetowe. Ponadto obróbka materiału realizowana jest beziskrowo, dzięki czemu możliwe jest przecinanie materiałów łatwopalnych i zagrożonych wybuchem.

Wady cięcia wodą

Nie ulega wątpliwości, że technika water jet gwarantuje najwyższą jakości precyzyjnego cięcia. Jednak i ta technika ma swoje wady. Technologia posiada ograniczenia w geometrii wyrobów. Cięcie wody można wykorzystać tylko do płaskich powierzchni, co wynika z konstrukcji maszyny. Determinuje to również stałą grubość ciętego materiału, ponieważ nie możliwe jest zmiany wysokości dyszy podczas cięcia – może ona poruszać się tylko w przestrzeni dwuwymiarowej. Wadą może być też czas potrzebny do przecięcia grubych i twardych materiałów. Można powiedzieć, że im twardszy i grubszy materiał, tym praca jest wolniejsza, a za tym idą wyższe koszty. Problemem może być wysoki poziom hałasu, który może dojść nawet do 120 dB. Warto zadbać o ochronę słuchu oraz wyciszenie maszyny. W zależności od parametrów konkretnego urządzenia zaskoczyć nas może także wysoki pobór prądu podczas pracy water jet.

Źródło: Metconcept – Utrzymanie ruchu

[Głosów:5    Średnia:4.2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ