Na rynku nowych technologii pozycja liderów utrzymuje się w niezmiennym składzie od kilku lat. To oni wyznaczają trendy w rozwoju obszaru oraz nadają kierunek rozwoju. Mniejsze firmy, chcące zaistnieć w branży, musiałyby wykazać się wyjątkową kreatywnością i zaproponować rozwiązanie na tyle innowacyjne, aby miało ono szansę konkurować z obecnie rozwijanymi rozwiązaniami.

Kierunki BI w 2017 roku

Głównymi obszarami rozwoju BI w roku 2017 będą niewątpliwie dashboardy. Proces doskonalenia ich funkcjonalności rozpoczął się już w poprzednim roku, jednak przełom nastąpi dopiero w bieżącym. To, co ma być wyraźnie odczuwalną zmianą, to komfort użytkowania systemów analitycznych przez użytkowników końcowych. Co to oznacza? Celem jest połączenie złożonych wykresów i tabelek zwracanych przez systemy raportowe z ich końcową, graficzną formą, umożliwiającą analizę osobom zarządzającym biznesem i będącym mniej technicznymi.

Pulpity mają być interaktywne i umożliwiać intuicyjny dostęp do najważniejszych wskaźników KPI.

Ponadto, zmiany mają objąć swoim zasięgiem także systemy do zarządzania spółką – ERP czy CRM. Celem jest wbudowanie analityki w ich moduły, aby całość była zintegrowana, a docelowo zcentralizowana.

Większa waga zostanie także przyłożona do urządzeń mobilnych. Wszystkie wskaźniki udowadniają, że rozwój technologii mobilnej oraz świadomość użytkowników tych urządzeń rosną z roku na rok. Dlatego również te narzędzia nie zostaną pominięte.

Bezpieczeństwo danych

Wraz z rozwojem BI rozwijają się też umiejętności cyberprzestępców, którzy nie pozostają obojętni na dynamiczne zmiany, jakie zachodzą w tym obszarze. Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych ma obecnie miejsce częściej w mniejszych i średnich przedsiębiorstwach. W przeciwieństwie do dużych firm, tu następuje dynamiczny rozwój, a co za tym idzie – optymalizacja systemów zarządzania danymi. Ze względu na częstość tych zmian, co wiąże się z konieczność opracowywania kolejnych procedur bezpieczeństwa danych, mniejsze przedsiębiorstwa częściej padają ofiarą cyber ataków.

Zagrożony Internet Rzeczy

Nie jest tajemnicą, że rozwój technologiczny dzieje się w każdym obszarze, nie tylko w środowisku ściśle informatycznym, choć tam ma on swoją siłę napędową. Nie dotyczy on także wyłącznie aplikacji webowych czy aplikacji mobilnych. Wyraźny postęp zauważmy także na rynku gospodarstwa domowego – a konkretniej sprzętów średniego i dużego AGD. Nowe interfejsy oraz możliwość łączenia urządzeń z siecią Internet są kolejną pożywką dla cyberprzestępców. Zachodzi wysokie ryzyko, że rok 2017 będzie rokiem wzmożonych ataków właśnie na urządzenia użytku domowego. Przestroga przed prawdziwym zagrożeniem miała już miejsce przy okazji ataku DDoS przy użyciu botnetu Mirai, dlatego też producenci sprzętów domowych, a także firmy specjalizujące się w budowie inteligentnych domów, nie powinni bagatelizować zagadnienia i zadbać o właściwe zabezpieczenie systemów operacyjnych tych urządzeń.

Na co wzrośnie popyt?

Jak wynika z prognoz, ze znacznym wzrostem spotka się popyt na systemy zabezpieczające dane. To dobra informacja dla doświadczonych programistów i developerów. Rozwój technologiczny BI pociąga za sobą konieczność usprawnienia zabezpieczeń systemów IT.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ