W dzisiejszym świecie ekologia ma coraz większe znaczenie. Wiele firm stara się zmieniać swój sposób działania na bardziej przyjazny dla środowiska. Podnoszenie efektywności energetycznej oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest coraz popularniejsze.

Organizacje chętnie wdrażają też kompleksowe rozwiązania zmniejszające ich niekorzystny wpływ na środowisko. System zarządzania środowiskowego ISO 14001 jest dedykowany do każdej branży. Poprawność jego implementacji sprawdza audytor wewnętrzny zatrudniony w firmie. W tym artykule opiszę szerzej na czym polega jego praca.

Kim jest i czym zajmuje się audytor wewnętrzny?

Audytor wewnętrzny to osoba, która kontroluje realizację wdrożenia założeń normy w organizacji. Osoba ta na podstawie specyfiki działania firmy oraz wyznaczonych kryteriów audytowania przygotowuje plan audytu. Do obowiązków tego pracownika należy także samo przeprowadzenie kontroli systemu zarządzania środowiskowego 14001. Po analizie zgromadzonych danych audytor identyfikuje mocne i słabe strony systemu. Wszystkie najważniejsze informacje, wraz z wynikami przeprowadzonych badań przedstawiane są w formie raportu osobom odpowiedzialnym za dane wydziały organizacji oraz kierownictwu.

Niezbędne kwalifikacje

Osoba kandydująca na stanowisko audytora wewnętrznego powinna przede wszystkim posiadać znakomitą wiedzę na temat zakresu normy. Poza tym niezbędne jest zapoznanie się z teorią oraz praktyką planowania, przeprowadzania i raportowania wyników audytu. Świetnym przygotowaniem do objęcia pracy na tym stanowisku jest wzięcie udziału w specjalistycznym kursie. Aby dowiedzieć się więcej o tego rodzaju szkoleniach warto wejść na stronę: http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/srodowisko-iso-14001/audytor-wewnetrzny-szs-iso-14001/ Warto też zwrócić uwagę, że jest to praca związana z kontaktami z ludźmi, często z podróżami a jednocześnie dająca wiele satysfakcji. Wykonywanie zawodu audytora wiąże się z dobrymi zarobkami.

Materiał zewnętrzny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ