Opanowanie pewnej partii materiału czasem bywa problematyczne. Warto poznać skuteczne techniki zapamiętywania, które w tym pomogą. Dzięki temu nauka nie będzie taka trudna, a co najważniejsze będzie efektywna. Sprawdź jak możesz się uczyć.

Przeczytaj też: http://www.garg.pl/pamiec-poznaj-techniki-lepszego-zapamietywania-pojec/

Notatki

Jedną z pierwszych technik zapamiętywania jest tworzenie własnych notatek. Metoda ta pozwala na dobre zapamiętywanie informacji. Ważne jest, aby takie notatki samodzielnie stworzyć, nie przepisywać czyichś.

Jeśli masz w zeszycie notatki ze szkoły bądź innego miejsca, które zostały przez kogoś podyktowane musisz je samodzielnie opracować. Przeczytaj je i na tej podstawie stwórz własne zdania. Samodzielne przerabianie materiału i myślenie o nim pozwoli Ci na dłużej zapamiętać materiał.

Podział materiału na partie

Ważną techniką zapamiętywania jest podział tego, czego mamy się nauczyć. Oczywiście jest to możliwe jedynie w sytuacji kiedy mamy nieco więcej czasu.

Materiał należy podzielić na powiązane ze sobą tematy czy zakresy. Ważne jest, żeby po każdej partii materiału zrobić przerwę, co najmniej 15 min. Dzięki temu nasz mózg będzie miał szansę na przetworzenie materiału. A to wpłynie na utrwalenie materiału.

Odpowiednie warunki przed i w trakcie nauki

To jest najważniejszy punkt w technikach zapamiętywania. Uczenie się przez całą noc do rana nie wpływa na organizm pozytywnie. W sytuacji kiedy chcemy dobrze opanować materiał musimy zwracać uwagę na nasze ciało, zwłaszcza mózg. Bycie na nogach przez ponad 24 godziny osłabi możliwości przyswajania materiału, a także wiele innych funkcji.

W związku z tym podstawą powinno być wysypianie się. Minimum 6 godzin dziennie. Mózg musi się zregenerować, aby móc poprawnie pracować. Ponadto podczas snu wiedza, którą zdobywaliśmy systematyzuje się.

To ważny element przed nauką. Jeśli chodzi o to, o co musisz zadbać podczas nauki to przede wszystkim miejsce. Powinno być przewietrzone. Nie powinno zawierać rzeczy, które mogą rozpraszać jak włączony telewizor. Jednak pamiętaj, że powinno być dostosowane do Ciebie.

Miejscem do nauki może być pokój, kawiarnia, ławka w parku, biblioteka. Każde miejsce, które pozwala Ci się skupić i pracować w takich warunkach w jakich lubisz. Masz się czuć komfortowo. Ważne jest jedynie ograniczenie technologii, która najbardziej nas rozprasza.

Zobacz też: http://www.postawnaswoim.pl/kariera/kim-jest-freelancer/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ