Jednym z podstawowych sposobów inwestowania na giełdzie jest ETF, czyli exchange-traded fund. Stanowi on pewną formę funduszu inwestycyjnego, którego celem jest wierne śledzenie ruchu indeksów giełdowych, surowców oraz innych aktywów. To główna różnica pomiędzy ETF-ami i tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi. Te ostatnie celują w pobicie rynku i osiągnięcie lepszego wyniku niż główne indeksy. Mimo że na pierwszy rzut oka pasywne podejście wydaje się nierozsądne, statystyki pokazują, że często przynoszą dużo większy zysk. Dlatego dobrze zrobisz, jeśli dodasz je do portfela inwestycyjnego.

ETF na giełdzie

Jako że ETF jest papierem wartościowym, musi być notowany na giełdzie.

Kiedy kupujesz ten rodzaj funduszu, tak naprawdę inwestujesz we wszystkie spółki, które zawiera dany indeks (np. WIG20). ETF-y podlegają bieżącej wycenie giełdowej, więc przez cały czas możesz śledzić inwestycję. Kupisz je i sprzedasz podczas danej sesji za pośrednictwem biura maklerskiego.

Skorzystaj z korzystnych warunków i innowacyjnej platformy brokera Saxo Bank. Nie czekaj dłużej, przejdź do strony Saxo i sprawdź, jak wygodne mogą być inwestycje bez wychodzenia z domu.

Sposób działania ETF-ów

Żeby lepiej zrozumieć, jak działa ETF, zobrazujmy to sobie na przykładzie.

ETF na indeks WIG20 ma wartość 1/10 indeksu. Znaczy to, że jeśli WIG20 w danym momencie ma poziom 2000 pkt., ETF jest wart 200 zł. Jak wygląda zależność między nimi? Wraz z rosnącą lub malejącą ceną indeksu, będzie też rosła lub malała cena funduszu.

Tutaj należy wspomnieć, że między ETF-ami oraz tradycyjnymi funduszami istnieje jeszcze jedna różnica.

Funduszem ETF obracasz w taki sam sposób, jak robisz to w przypadku akcji. Dzięki temu masz ciągły dostęp do wyceny twojej inwestycji. Co więcej, fundusz kupisz już od jednej jednostki. Sprawia to, że dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest o wiele tańsza i łatwiejsza.

Nie musisz inwestować we wszystkie spółki danego indeksu lub kupować go poprzez zagraniczne platformy.

Dodatkowe zalety ETF-ów

Wielu inwestorów ceni ETF-y za bardzo niskie koszty zarządzania w porównaniu do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Ta cecha wynika z faktu, że ETF jest funduszem pasywnym, który nie stara się pobić indeksu. Nadaje się dla większości inwestorów — niezależnie od tego, jakimi środkami dysponują.

Kolejną zaletą ETF-ów jest bogata oferta. Otwierają przed tobą dostęp do całych krajów i ich sektorów gospodarki, obligacji, surowców oraz wielu innych instrumentów finansowych. Nic dziwnego, że są tak popularne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ