Sposobów na podjęcie inwestycji jest bardzo dużo, ale w dzisiejszych czasach wielu inwestorów – instytucjonalnych i drobnych, zastanawia się nad otwarciem się na nowe możliwości inwestycyjne. Mogą oni ulokować choćby część posiadanych środków w kryptowaluty. Sprzyjają temu niepewne czasy i kryzys na rynku finansowym. Pandemia, kryzys energetyczny, niepokoje polityczne – to wszystko sprawia, że na giełdach trudno jest wypracowywać spodziewane zyski. Natomiast mogą one stać się udziałem kryptowalutowych inwestorów. Jak inwestować w kryptowaluty? Czy warto i skąd wynika ich fenomen?

Czym są kryptowaluty? Przykład Bitcoina

Choć Bitcoin nie był pierwszą kryptowalutą, jaka pojawiła się na świecie, to stał się odpowiednikiem złota – złotem cyfrowym, które powiększa swoją wartość w bardzo dynamiczny sposób. Czym jest Bitcoin i czym są kryptowaluty? Otóż mamy tu do czynienia z walutami wirtualnymi, aktywami cyfrowymi, ale i instrumentem finansowym. Wiele kryptowalut, w tym Bitcoin opiera swoje działanie o łańcuch bloków, czyli technologię nazywaną Blockchainem. Każda transakcja wykonywana z wykorzystaniem Bitcoina, m.in. transgraniczne płatności, jest zapisywana w łańcuchu bloków w sieci, w której funkcjonują wszyscy użytkownicy będący posiadaczami Bitcoina (zobacz też: https://www.xtb.com/pl/inwestowanie-w-kryptowaluty-kb). Blockchain można określić jako publiczny rejestr transakcji wykonywanych za pomocą danej kryptowaluty. Nie ma w nim pośredników czy innych osób sprawujących nad nim kontrolę, co z jednej strony zapewnia wszystkim anonimowość, ale budzi ryzyko wszelkiego rodzaju nadużyć. Przesyłanie środków w postaci kryptowalut odbywa się bezpośrednio pomiędzy dwiema stronami i tylko one mają wgląd do całej transakcji dzięki posiadaniu odpowiednich kluczy szyfrujących i portfeli kryptowalutowych, gdzie przechowywane są waluty wirtualne.

Większość kryptowalut opiera się na rozproszonym systemie księgowym, dla którego bazą jest kryptografia. Przechowuje on informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach, jakie my znamy jako kryptowaluty. Nie mają one fizycznej formy, nie są emitowane przez żaden bank centralny (z pominięciem kryptowalut narodowych, jakie cały czas się rozwijają i są testowane przez kolejne kraje). Rynek kryptowalut charakteryzuje się całkowitą decentralizacją, więc za system odpowiada sieć rozproszonych komputerów, z których żaden nie jest tym najważniejszym.

Inwestowanie w kryptowaluty

Waluty wirtualne, czy też kryptowaluty, są popularnym instrumentem finansowym, w którym można inwestować swoje pieniądze – krótkoterminowo, czyli spekulując ceną kryptowalutowych aktywów, albo długoterminowo. Istnieją różne sposoby na prowadzenie takich inwestycji.

Pierwszym jest korzystanie z oferty giełd kryptowalutowych, których na świecie nie brakuje. Po zarejestrowaniu konta użytkownika, otrzymuje on portfel wirtualny, a po wpłaceniu odpowiedniej kwoty pieniędzy, może kupować za pośrednictwem operatora giełdy odpowiednie dla siebie kryptowaluty. Zapisywane są one w jego portfelu, ale najlepiej, by zostały przeniesione na portfel poza giełdę, ponieważ w ten sposób można im zapewnić wyższy stopień bezpieczeństwa. Niestety, ale giełdy padają ofiarą hakerów, a osoby, które przechowują na nich swoje coiny mogą je szybko stracić i będą nie do odzyskania.

Portfel co prawda ma klucz szyfrujący, znany tylko posiadaczowi, ale i tak przy powiązaniu z giełdą dla hakerów takie zabezpieczenia nie są niemożliwe do złamania.

Drugim sposobem na inwestowanie w kryptowaluty jest wykorzystanie współpracy z brokerem kryptowalutowym. Inwestor nie zostaje wówczas właścicielem coinów, ale korzysta z kontraktów CFD, kontraktów terminowych czy opcji na kryptowaluty, mających odzwierciedlać ich aktualną i przyszłą wartość. Tutaj również ponosi się ryzyko inwestycyjne, które w przypadku kryptowalut jest wyjątkowo wysokie. Czasem jedna nieopatrzna, a może właśnie celowa wypowiedź najważniejszych ludzi w świecie nowoczesnych technologii może spowodować załamanie kursu danej kryptowaluty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ