Osuszacze powietrza są coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem. Pomagają nie tylko w zastosowaniach przemysłowych czy budowlanych, ale także w domu. Nic dziwnego, że rynek zalewany jest tymi urządzeniami, pochodzącymi od różnych producentów i cechującymi się różnymi parametrami. Jak spośród nich wybrać najlepsze urządzenie? Na co zwrócić uwagę, by być w pełni zadowolonym ze swojego osuszacza?

Rodzaje osuszaczy powietrza

Najczęściej spotykane na rynku są osuszacze kondensacyjne i adsorpcyjne. Modele kondensacyjne wykorzystują do pracy kompresor, który podczas sprężania powietrza oddziela z niego nadmierną wilgoć. Pozwala to na bardzo wydajną i szybką pracę, choć takie urządzenie jest wrażliwe na warunki zewnętrzne (zwłaszcza na temperaturę) i w chłodnych warunkach jego wydajność wyraźnie spada.

Osuszacze adsorpcyjne działają zupełnie inaczej – wirujący rotor jest pokryty adsorbentem, który sprzyja skraplaniu wody, która następnie kierowana jest do zbiornika na wadę lub odpływem wprost do kanalizacji. Są mniej wydajne od swoich konkurentów wyposażonych w kompresor, jednak niedogodność tę rekompensują znacznie mniejszą wrażliwością na temperatury – mogą pracować zarówno podczas bardzo niskich temperatur, jak i w upałach. Są ponadto znacznie cichsze – brak w nich najgłośniejszego elementu, jakim jest kompresor.

Jak dobierać osuszacz?

Dobry osuszacz domowy powinien być wydajnym urządzeniem. Pomimo iż niekiedy sprzedawcy (a nawet sami producenci) starają się wmówić klientom, że urządzenia domowe ni muszą mieć aż takiego potencjału, to zawsze jest lepiej dysponować niewielkim zapasem, niż nie być w stanie skutecznie walczyć z wilgocią. Oczywiście nie znaczy to, że zawsze trzeba sięgać po najwydajniejsze modele, kosztujące grube pieniądze.

W małym pokoju wystarczy osuszacz o mocy kilku litrów, jednak najlepiej sięgać po nie słabsze niż kilkanaście (litrów na dobę). Takie urządzenie poradzi sobie w razie potrzeby nawet z osuszaniem całego domu, będzie więc najbardziej uniwersalne.

Domowy osuszacz nie powinien być przesadnie głośny – zwłaszcza jeśli ma pracować w mieszkaniu podczas naszego pobytu, a możliwie również w nocy. Dobrej klasy osuszacz nie powinien emitować więcej, niż 55 dB podczas pracy, a najcichsze urządzenia potrafią nawet zejść do 40 dB.

Warto także stawiać na produkty markowe – Fral, Ruby Dry, Wood’s to niektórzy spośród producentów oferujących naprawdę godne polecenia produkty, których użytkownicy nie mogą narzekać na jakość wykonania, kulturę pracy czy doskonałą trwałość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ