Precyzja i szybkość produkcji są podstawowymi czynnikami, które mają największy wpływ na efektywność produkcji. Każdy przedsiębiorca dąży do tego, aby wytwarzane wyroby produkowane były w jak najszybszym tempie i z wysoką dokładnością. W wielu przedsiębiorstwach możliwe jest to jedynie poprzez wdrożenie odpowiednich stanowisk zrobotyzowanych.

Czym tak naprawdę są stanowiska zrobotyzowane?

Profesjonalne stanowiska zrobotyzowane najprościej rzecz mówiąc to specjalny układ urządzeń mechanicznych, który wykorzystywany jest do realizacji konkretnych zadań. Najważniejszym elementem stanowisk zrobotyzowanych jest specjalny robot przemysłowy, który sterowany jest automatycznie. Jedynym zadaniem operatora jest odpowiednie zaprogramowanie wybranych robotów.

W dzisiejszych czasach najczęściej używane są roboty stacjonarne. Ich cechą charakterystyczną jest solidna konstrukcja. Nowoczesne roboty przemysłowe zazwyczaj wzorowane są na ludzkich dłoniach, a dokładniej mówiąc na ramieniu.

Jakie zastosowanie?

Nowoczesne stanowiska zrobotyzowane znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach produkcyjnych. Rozbudowane maszyny przemysłowe wykorzystywane są na przykład do spawania albo lutowania dowolnych elementów.

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają stanowiska do montażu i obróbki tworzyw. Nie można zapominać także o robotach do nakładania klejów i lakierów, które są szkodliwe dla ludzi. W branży transportowej jest z kolei duży boom na stanowiska do paletyzacji i układania gotowych wyrobów.

Jakie są korzyści dla przedsiębiorców?

Zrobotyzowane stanowiska z roku na rok są coraz tańsze, dlatego też można je spotkać nie tylko w dużych halach produkcyjnych, ale również z ich dobrodziejstwa korzystają mniejsi przedsiębiorcy. Do największych zalet stanowisk zrobotyzowanych należy zaliczyć programowalność oraz automatyczne sterowanie. Roboty można dowolnie skonfigurować, dzięki czemu są one w stanie wykonać nawet bardzo nietypowe zadania.

Olbrzymimi zaletami jest także szybkość, precyzja oraz powtarzalność. Raz zaprogramowane stanowiska zrobotyzowane wykonują swoją pracę w powtarzalnych cyklach. Jest to najprostszy sposób na zwiększenie szybkości produkcji i podniesienie jakości wyrobów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ