Podłoga i sposób jej wykończenia to niezwykle ważne kwestie, mające niemały wpływ na końcowe wrażenia z użytkowania nowo oddanego budynku. W Polsce ogromną popularnością cieszą się panele podłogowe, nazywane również laminowanymi. Czy warto postaw na to rozwiązanie?

Dlaczego panele?

W oczach wielu najpiękniejszym rozwiązaniem dla domowej podłogi wydaje się drewno. Z kolei, jeśli chodzi o walory praktyczne, to raczej niewiele rozwiązań okazuje się lepszych od ceramiki. A co, jeśliby tak połączyć zalety obu rozwiązań? Właśnie taką funkcję pełnią panele podłogowe – wyglądem fakturą i formą potrafią do złudzenia przypominać drewno, będąc równocześnie od niego znacznie odporniejszym, łatwiejszym w utrzymaniu i tańszym rozwiązaniem. Ich układanie nie wymaga tak specjalistycznej wiedzy, jak przy parkietach drewnianych, a odpowiednio eksploatowane mogą służyć przez wiele lat.

Jeśli chodzi o układanie, panele laminowane nie mają sobie równych. Można je ułożyć nawet samodzielnie i rzadko trwa to dłużej niż kilka godzin. Generuje to dodatkowe oszczędności i pozwala niemal w dowolnym momencie odmienić wystrój swojego wnętrza. Po poprawnym ułożeniu są od razu gotowe do użytkowania – bez malowania czy czekania aż wyschną kleje.

Panele to również niemal nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza – dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, imitujących różne rodzaje drewna, kamienie, marmury i granity. Słowem każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Panele laminowane są również trwałe. Pomimo że są dość cienkie, to dzięki pokryciu ich specjalną powłoką doskonale sobie radzą ze ścieraniem, wgniataniem, promieniami UV, a nawet kontaktem z czymś gorącym (oczywiście bez w granicach rozsądku).

A jak ze sprzątaniem? Zdrowiem?

W odróżnieniu od podłóg wykonanych z litego drewna, w przypadku paneli podłogowych możemy sobie pozwolić na większą dowolność stosowanych środków chemicznych. Panele podłogowe są dość szczelnie skonstruowane, więc dobrze ułożone można przecierać szmatką czy mopem namoczonym nawet w mocniejszych środkach czyszczących. Oczywiście nie powinno się ich namaczać, czy myć używając dużej ilości wody – to z pewnością im zaszkodzi.

Oddziaływanie na zdrowie paneli również jest neutralne. Pomimo iż składają się z laminatu, w którym znajdują się spore ilości klejów i innych składników chemicznych, to przed wypuszczeniem ich na rynek każdy produkt musi być dokładnie przebadany, co gwarantuje hipoalergiczność i brak wpływu na zdrowie. Wszystkie sprzedawane na polskim rynku wolne są od formaldehydów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ