Tryb manualny (M) to najbardziej podstawowy z programów większości analogicznych i cyfrowych aparatów fotograficznych. Gdy ustawimy ten program w swoim aparacie, jednocześnie ustawimy wszystkie podstawowe i kluczowe parametry, takie jak: czułość ISO, wartość przesłony oraz czas naświetlania. Dlaczego warto korzystać z trybu manualnego w fotografii?

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/jak-robic-zdjecia-w-trybie-manualnym/

Przygotowanie aparatu fotograficznego

Przed przystąpieniem do fotografowania w trybie manualnym, należy odpowiednio się przygotować. Podstawą jest zapoznanie się ze swoim sprzętem oraz jego instrukcją obsługi. Pomocne może być wykonanie krótkiego streszczenia, żeby nie zapomnieć czynności, które powinniśmy wykonać krok po kroku. Co do samego fotografowania, najważniejsze jest to, żeby wykonywać zdjęcia wyłącznie w stałych warunkach oświetleniowych. Tutaj sprawdzić się mogą serie zdjęć. Jeżeli oświetlenie nie ulega zmianie, nie musimy się przejmować parametrami, wystarczy ustawić je tylko raz. Zmieniamy je dopiero wtedy, gdy ilość promieni słonecznych się zmniejszy lub zwiększy.

Kiedy nie warto używać trybu manualnego?

Tryb manualny nie jest zalecany w momencie, gdy na zdjęciach mają zostać uwiecznione przeróżne sytuacje, każde w innym miejscu. Mowa tutaj na przykład o wycieczce z dziećmi. Wtedy oświetlenie zmienia się praktycznie przez cały czas, a dopasowywanie ustawień aparatu do takich warunków może być uciążliwe. W takim przypadku zdecydowanie wygodniejszy będzie tryb automatyczny, a poza tym wykonane z jego pomocą zdjęcia będą świetnej jakości.

Jak wykonywać fotografie w trybie manualnym?

Jeżeli chcemy wykonać fotografie w trybie manualnym, na samym początku musimy go ustawić. Najczęściej wykonuje się to za pomocą pokrętła, które znajduje się na górze korpusu. Kolejnym krokiem jest ustawienie parametrów, takich jak: ISO, przysłona, oraz czas otwarcia migawki. Za określeniem ISO kryje się czułość matrycy na światło. Do jego standardowych wartości zaliczamy 100, 200, 400, 800, 1600 i tak dalej. Zasada dostosowania tego parametru jest jedna, im wyższa wartość ISO, tym wyższa czułość na światło, z kolei im niższa wartość ISO tym mniejsza czułość na światło. Przysłona to kolejny ważny parametr ekspozycji. Jest to otwór znajdujący się w obiektywie, z jego pomocą możemy go przymykać lub otwierać, przez co wpuszczamy więcej lub mniej światła. Ten parametr odpowiada za głębię ostrości. Ostatni ważny czynnik to czas naświetlania matrycy. Im jest dłuższy, tym więcej światła trafia na matrycę.

Zobacz też: http://www.valhalla.pl/czcionki-w-photoshopie-jak-je-dopasowac-do-wlasnych-preferencji/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ