Leasing to narzędzie, które umożliwia przedsiębiorcy sfinansowanie zakupu środków trwałych do firmy bez posiadania gotówki. Przed podpisaniem takiej umowy leasingowej, warto dowiedzieć się o niej kilku przydatnych informacji. Przede wszystkim informacji o jej kosztach. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można oszacować, czy podjęcie takiego zobowiązania nie wpłynie negatywnie finansowo i nie obciąży naszego biznesu.

Czym jest leasing?

Przed tym jak przejdzie się do kosztów całkowitych leasingu, to warto poszerzyć swoją wiedzę na jego temat. Czym w ogóle jon jest? W wielkim uproszczeniu, leasing jest to rodzaj wynajmu. Najbardziej popularnym i najczęściej spotykanym jest leasing związany z samochodami. Niemniej jednak popularny jest leasing nieruchomości. Przedmiot, który poddany jest leasingowi kupowany jest przez firmę udzielającą „wynajmu” i użyczany do wyłącznego korzystania w zamian za miesięczne raty. Po zakończeniu umowy leasingobiorca ma prawo wykupić używany przedmiot za wcześniej umówioną kwotę.

Przeczytaj też: http://www.postawnaswoim.pl/finanse/wybor-brokera-forex-na-co-zwracac-uwage/

Popularność leasingu 

Leasing to coraz popularniejsza forma nabywania dóbr przez przedsiębiorstwa. Korzysta z niego coraz większa liczba przedsiębiorców. W niektórych przypadkach uznawany jest za korzystniejszy niż kredyt bankowy. Należy pamiętać, że na przedsiębiorcy ciąży obowiązek rozliczania się z kosztów związanych z zakupem samochodu (lub dowolnie wybranego przedmiotu wziętego w leasing) w ramach leasingu zarówno operacyjnego, jak i finansowego. Sposób rozliczenia zależy od wcześniej wybranego rodzaju zawartej umowy.

Całkowity koszt leasingu

Całkowity koszt leasingu jest sumą wszystkich opłat, jakie ciążą na przedsiębiorcy w związku z leasingiem. Ostateczna suma powinna zawierać opłaty za:

  • czynsz inicjacyjny, czyli pierwszą wpłatę, 
  • ewentualną opłatę manipulacyjną, 
  • wszystkie raty 
  • wykup. 
  • opłaty wstępne, 
  • ubezpieczenie, 
  • gwarancje  
  • liczne opłaty manipulacyjne. 

W przypadku przedsiębiorcy należności te stanowią koszt do uzyskania przychodu i nie ma tutaj żadnego znaczenia to, że leasingobiorca ponosi je wyłącznie jednorazowo.

Źródło: https://przyciagnijsukcesy.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ