Gdy w 2011 roku kraje unijne zniosły względem Polski siedmioletni okres przejściowy, ograniczający swobodę w przepływie osób, zagraniczne rynki pracy otwarły się przed naszymi rodakami niczym bramy Eldorado. Masowa emigracja zarobkowa do Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii okazała się wspaniałą okazją także dla branży finansowej. Banki szeroko rozpowszechniły produkt, z którego do tej pory korzystali jedynie przedsiębiorcy i nieliczne osoby na stałe zatrudnione poza granicami kraju. Konta walutowe wreszcie stały się potrzebne przeciętnemu Kowalskiemu, wskutek czego oferta mocno się rozrosła i ewoluuje do dziś. Aby w morzu drogich i kiepskich kont znaleźć najlepszą ofertę, warto śledzić obiektywny ranking kont walutowych.

Dlaczego konto walutowe zamiast ROR-u?

Odpowiedź jest prosta – taki rachunek pozwoli Ci uniknąć niekorzystnego przewalutowania. Jeśli pracujesz w Holandii i wysyłasz euro do rodziny w Polsce na zwykły ROR, bank dokonuje przewalutowania i na konto wpływa suma w złotówkach. Niestety, banki nie są równie hojne jak kantory walutowe i słaby kurs mocno okroi Twoją pensję. Tymczasem jeśli korzystasz z konta walutowego, Twoja rodzina otrzymuje wpłatę w tej samej walucie, w której zarabiasz. W razie potrzeby możecie wymienić walutę w kantorze (np. internetowym), dzięki czemu w domowym budżecie zostaje więcej pieniędzy, aniżeli w przypadku korzystania z ROR-u. Na takim koncie można sporo zaoszczędzić, dlatego ranking kont walutowych skierowany jest do wszystkich, którzy dokonują transakcji w obcej walucie. To doskonałe narzędzie dla przedsiębiorców, studentów na Erasmusie, podróżników, osób często spędzających wakacje za granicą, a także regularnych klientów zagranicznych sklepów stacjonarnych i internetowych.

Jakich informacji dostarczy Ci ranking kont walutowych?

Aby wybrać najlepsze konto warto kierować się dwoma czynnikami: opłatami, ale również funkcjonalnością. Może się bowiem okazać, że darmowe konto walutowe wymaga horrendalnych opłat za korzystanie z bankomatów albo ma wysoki spread, co z miejsca je dyskwalifikuje. Innym razem brak opłat za konto będzie tylko teorią, bo wiąże się z warunkami, których nie będziesz w stanie spełnić. Ranking kont walutowych to prawdziwa kopalnia informacji, zazwyczaj zebranych w formie przejrzystej tabeli.

Czego możesz się dowiedzieć?

  • Jakie są koszty prowadzenia rachunku (opłata za otwarcie, prowadzenie, transakcje międzynarodowe przychodzące i wychodzące).
  • Jakie są koszty utrzymania karty (opłaty za wydanie karty, korzystanie, wypłaty z bankomatów).
  • Jaka jest wysokość oprocentowania konta.
  • Jakie waluty masz do wyboru.
  • Jaka jest wysokość spreadu.
  • Czy bank oferuje produkty powiązane, np. rachunki oszczędnościowe, lokaty, karty wielowalutowe.
  • Czy jest możliwość otwarcia konta przez Internet.

Zestawienie kont walutowych udostępnia również informacje dotyczące warunków, jakie musisz spełnić, aby zachować darmowość rachunku i/lub karty, a także czy konto wymaga otwarcia ROR-u w tym samym banku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ