Panuje powszechne przekonanie, że tanie konta bankowe zapewniają minimum korzyści. Poza niskimi opłatami (lub ich brakiem) nie mają wiele do zaoferowania, a już na pewno nie pozwalają zaoszczędzić czy zarobić. Jednak najnowsze rankingi osobistych rachunków bankowych mówią zgoła co innego. Okazuje się, że najtańsze konto bankowe również może przedstawiać się całkiem interesująco na tle bardziej luksusowych produktów finansowych.

Główne kryteria taniego konta bankowego

Zanim napiszemy o premiach i systemach do oszczędzania, zastanówmy się nad charakterystyką najtańszego rachunku osobistego. Takie konto powinno być bezwarunkowo bezpłatne, tzn. za korzystanie z niego zapłacimy 0 zł bez względu na naszą aktywność czy wysokość dokonywanych transakcji. Brak płatności powinien dotyczyć otwarcia i prowadzenia rachunku, dostępu elektronicznego i mobilnego, a także transakcji przychodzących i wychodzących. Niektóre banki oferują darmowe konto, ale tylko przy spełnieniu określonych warunków. Zwykle właściciel musi utrzymywać minimalne saldo na koncie, wykonać kilka płatności kartą albo otrzymywać stałe wpływy. Najtańsze konto bankowe powinno być zwolnione z tego typu warunków, co czynie je przyjaznym dla młodych ludzi oraz osób, które nie korzystają regularnie z usług bankowych. Konto tej kategorii powinno być również zwolnione z opłat za kartę bankomatową (bezwarunkowo), co niestety należy do rzadkości.

Najtańsze konto bankowe z premią

Darmowe konto to dobry sposób na przyciągnięcie klientów, ale jeszcze lepszym jest zaproponowanie dodatkowego zarobku. Obecnie klienci – poza niskimi opłatami – sugerują się kryterium premiowym, czyli wysokością kwoty, jaką banki obiecują w zamian za otwarcie konta. Do niedawna premie dotyczyły raczej kont typu premium, które gwarantowały dodatkowe usługi i jednocześnie nie zachęcały wysokością opłat. Dziś banki walczą o klienta na wszelkie możliwe sposoby, dlatego na rynku znajdziemy już kilka darmowych kont z  bonusami. Premie przyznawane są za m.in. otwarcie lub przeniesienie rachunku, polecenie konta, a nawet za zakupy. Czasami pojawiają się także inne ciekawe akcje promocyjne, w ramach których można zyskać bezwarunkowo darmową kartę płatniczą lub atrakcyjne vouchery.

Oszczędzanie z darmowym rachunkiem

Systemy moneyback umożliwiają uzyskanie zwrotu w zamian za pieniądze wydane w sposób określony przez bank (np. zakupy u partnerów, wydatki z wyznaczonych kategorii, zakupy przez Internet). Najtańsze konta bankowe z opcją moneyback pozwalają zarobić na zakupach kwotę 300-700 zł w ciągu roku. Często jednak wyższa kwota zwrotu wymaga pewnej aktywności na koncie – warto zatem sprawdzić, czy jesteśmy w stanie spełnić warunki stawiane przez bank. Jeśli bank wymaga np. płatności kartą lub BLIKiem w wysokości 200-300 zł i logowania na e-konto minimum 1 raz w miesiącu, wówczas każdy z nas bez trudu uzyska premię. Jednak czasami banki wymagają stałych wpływów na konto albo zakupu dodatkowych produktów, co nie zawsze jest opłacalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ