Żeby wydłużyć eksploatację auta powinniśmy je chronić przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych – mrozu, śniegu, wody lub słońca. Jeżeli nie uwzględniliśmy garażu na etapie budowania domu najlepszym rozwiązaniem wydaje się być budowa garażu wolnostojącego. Takie rozwiązanie ma szereg zalet. Przede wszystkim nie uszczupla powierzchni naszego domu. Nie musimy także myśleć o dodatkowym pomieszczeniu będącym łącznikiem zapobiegającym przedostawaniu się spalin.

Dodatkowo garaż wolnostojący może nie być ogrzewany i odpowiednio ocieplony. W końcu nie musimy wykorzystywać identycznych materiałów jak przy budowie domu. Zastanówmy się nad możliwymi rozwiązaniami.

Garaż wolnostojący murowany

Jest to opcja zdecydowanie najtrwalsza. Dobrze przemyślany, zaprojektowany i wykonany garaż będzie nam służył przez lata. Dla wielu jest to również rozwiązanie najbardziej estetyczne, gdyż nową budowlę możemy zharmonizować z istniejącą zabudową. Garaż bardzo dobrze chroni nasz pojazd nie tylko przed czynnikami pogodowymi, ale również przed złodziejami. Może także służyć jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, w którym będziemy przechowywać sprzęty, których nie chcemy lub nie możemy trzymać w domu.

Jednak garaż murowany to inwestycja skomplikowana i kosztowna. Na całość kosztów składa się projekt budowlany, elementy konstrukcyjne budynku, dach, stolarka zewnętrzna oraz wykończenie wnętrza. Oczywiście ostateczna wycena będzie zależeć od wielkości i stopnia skomplikowania konstrukcji. Jednak zakłada się, że budowa jednostanowiskowego garażu murowanego będzie kosztować 30 – 40 tysięcy złotych.

Wiata garażowa

Wiata jest alternatywą dla garażu. Najpierw wyjaśnijmy czym jest wiata – jest to zadaszona konstrukcja otwarta posiadająca ściany zewnętrzne maksymalnie z trzech stron. Nie chroni ona naszego pojazdu tak dobrze jak garaż zamknięty, gdyż na przykład nie zabezpiecza przed włamaniami. Jednak, gdy zależy nam na tym, żeby nasze auto nie było zbytnio narażone na działanie promieni słonecznych lub na zalegający śnieg – jest to rozwiązanie wystarczające. Wiata nie będzie  dobrym miejscem do przechowywania sprzętów niemieszczących się w domu. Wiata może być bardzo estetycznym elementem zabudowy, który spowoduje podniesienie atrakcyjności naszej działki. Szczególnie, gdy zdecydujemy się na wiatę wykonaną z drewna.

Jakie są koszty budowy wiaty? Ich elementami składowymi są przede wszystkim koszty przygotowania podłoża, koszty wykonania fundamentów oraz koszty elementów konstrukcyjnych i zadaszenia. Jednak łączny wydatek będzie o wiele niższy niż w przypadku garażu.

Namiot garażowy

Jest to rozwiązanie najbardziej elastyczne, najtańsze i najszybsze w realizacji. Jako, że nasz garaż nie będzie on trwale związany z gruntem i w związku z tym jego postawienie nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Nowoczesne metody montażu stosowane w namiotach powodują, że jego rozłożenie zajmuje maksymalnie kilka godzin. Dzięki innowacyjności, namioty są doskonałą alternatywą dla garaży. Posiadają nowoczesne systemy wjazdowe i okna doświetlające, czyli wszystko czego możemy oczekiwać.  

Koszt namiotu jest porównywalny z kosztem budowy wiaty i zaczyna się od około 1,5 tysiąca złotych. Zyskujemy jednak możliwość przechowywania sprzętów domowych. Jednak przede wszystkim jest to rozwiązanie elastyczne. Możemy korzystać z namiotu kiedy chcemy, a kiedy uznamy że nie jest to konieczne – po prostu go złożyć.

Co wybrać?

Wybór oczywiście nie jest prosty. Należy przeanalizować wiele czynników, wśród których można wymienić między innymi:

  1. Do czego jest nam potrzebny garaż?
  2. Jakim budżetem dysponujemy?
  3. Jaka jest dostępna wielkość działki?
  4. Jak bardzo zależy nam na elastyczności?

Jeżeli odpowiemy na te wszystkie pytania możemy przystępować do prac.

Źródło: DASCOMPANY – namioty magazynowe

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ