W mieście eko-jazda nie spowalnia ruchu, jest w 100% możliwa i bynajmniej nie oznacza powolnej podróży. Pewne jest, że eco-driving pozwala wydłużyć żywotność samochodu, realnie ograniczyć ilość spalanego paliwa, a co najważniejsze zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.

Coraz więcej firm transportowych decyduje się, na wysłanie swoich kierowców na szkolenia. Zazwyczaj są to osoby z dużym doświadczeniem, które niechętnie podchodzą do tego typu propozycji, ponieważ są święcie przekonani o swojej bezpiecznej oraz ekonomicznej jeździe. Fleet managerowie oraz właściciele firm widzą tu jednak nieprawdopodobne źródło oszczędności, ponieważ stosując zasady eco-drivingu można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 17%.

Menadżerowie flot wysyłają na takie szkolenia nawet swoich najbardziej doświadczonych kierowców, ponieważ to oni decydują o stylu jazdy, z którego wynika zużycie paliwa i podzespołów pojazdu. Pomagają w tym również platformy do zarządzaniaflotą i monitoringiem GPS pojazdów takie jak Finder Online. Profesjonalny kierowca stale reaguje w trakcie jazdy na warunki na drodze oraz niebezpieczne sytuacje, do których musi dobierać odpowiednie przełożenia skrzyni biegów.

Jak wygląda szkolenie z eco-drivngu?

Podczas szkolenia sprawdzane jest jak na drodze zachowuje się kierowca podczas swojej pierwszej jazdy, jakie ma nawyki i przyzwyczajenia. Błędy są wychwytywane, a czas przejazdu i zużycie paliwa skrzętnie odnotowane, po to, żeby przeprowadzić szkolenie teoretyczne na którym poruszane są tematy związane z charakterystyką silnika oraz jego prawidłowego wykorzystania podczas jazdy. Ponadto kierowca uświadamiany jest o korzyściach, które wynikają z uważnej obserwacji drogi i przewidywania zdarzeń. Po części teoretycznej czas na drugi wyjazd na trasę i przekonanie kierowcy do jazdy według zasad eco-drivingu. Następnie porównywane są oba wyniki, dzięki czemu jak na tacy widać skuteczność stosowania zasad ekonomicznej jazdy. Kierowcy narażają przedsiębiorstwa w których pracują na zwiększone zużycie paliwa i dodatkowe koszty, ponieważ popełniają podobne błędy. Zazwyczaj źle używają klimatyzację, rozgrzewają silnik na postoju, gwałtownie ruszają i raptownie hamują, rzadko kontrolują ciśnienie w ogumieniu i zapominają o regularnym serwisowaniu pojazdów. Jeżeli przedsiębiorstwo decyduje się na szkolenie z zakresu eco-drivingu może mieć pewność, że zwiększy się rentowność firmowej floty.

Warto również skorzystać z profesjonalnego wsparcia firmy Finder S.A, która ma wieloletnie doświadczenie na rynku telematycznym, zatem dostarcza kompleksowe usługi optymalizacyjne dla floty firmowej. Kierowcy, którzy wzięli udział w szkoleniu udoskonalili swoje umiejętności bezpiecznej jazdy, zatem zminimalizowali wystąpienia szkód i ich późniejszych likwidacji. Eco-driving wpływa pozytywnie na nasze środowisko naturalne oraz znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drogach. Każde przedsiębiorstwo, któremu zależy na zmniejszeniu wydatków związanych z flotą samochodową oraz na poprawieniu jej wydajności, powinno wprowadzić zasady ekologicznej jazdy i skorzystać z nowoczesnych usług telematycznych.

Źródło: Finder S.A. – Lokalizacja GPS

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ