Zanim bank udzieli nam nawet najmniejszej pożyczki, musi się upewnić, że oddamy mu pieniądze w terminie. Niestety, pracownicy banków za nic mają nasze bicie się w piersi i zapewnienia, że nigdy nikomu złotówki nie ukradliśmy, a każdy dług oddajemy co do grosza. Nie zarabiają one na czczych obietnicach, ale na realnym ściąganiu rat i odsetek, toteż potrzebują zapewnienia na piśmie, że będziemy mieli z czego spłacać ratę, a w razie czego bank będzie miał co zając gdybyśmy jednak zapomnieli spłacać.

Zdolność kredytowa

To nic innego jak tylko nasza możliwość spłacania kredytu. Im więcej zarabiamy, tym bardziej jesteśmy wiarygodni dla banku, ponieważ spłacanie kilkuset złotowej raty nie powinno stanowić dla nas problemu. Dlatego też nasza zdolność kredytowa rośnie proporcjonalnie do naszych zarobków, ewentualnie posiadanego już majątku, który w razie nie spłacania można zająć. Im więcej zarabiamy i im więcej majątku mamy, tym chętnie bank udzieli nam pożyczki bo wie, że mu ją bez problemu oddamy. Dlatego zarabiając najniższą krajową nawet przy staraniu się o kredyt z małżonkiem zarabiającym tyle samo, nie mamy praktycznie szans na uzyskanie kredytu na dom w wysokości pół miliona na trzydzieści lat. Podobnie, jeśli zarabiamy dużo ale z nielegalnego źródła i nie mamy tych zarobków udokumentowanych – bank ma podstawy, by nam nie ufać.

Jak zwiększyć zdolność kredytową

Najprościej powiększyć zdolność kredytową – zarabiając więcej. Nie jest to takie proste, jednak ludzie wymyślają różne sposoby, by to osiągnąć. Na przykład, wymuszają na swoich pracodawcach podwyżki, starają się o awanse. W przypadku pracy na czarno lub umowy śmieciowej, która nie upoważnia do praktycznie żadnego kredytu, pracownicy wnoszą do sądów wnioski o ustalenie stosunku pracy i zmuszają pracodawcę do podpisania umowy o pracę na czas nieokreślony. Zdolność kredytowa może wzrosnąć, gdy ktoś poręczy nam kredyt lub gdy dostaniemy w spadku działkę albo nieruchomość, którą można będzie dać bankowi pod zastaw, co jest częstym rozwiązaniem braku zdolności kredytowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ