Często praca na etacie jest dla nas wystarczająco satysfakcjonująca, a z comiesięcznej wypłaty udaje nam się spokojnie związać koniec z końcem. Niestety, w miarę jak toczy się życie, pojawiają się nowe wydatki, nowe zobowiązania i marzenia o czymś więcej, a te trudno pokryć z jednej, niezmiennej od lat pensji. Zamiast wydawać pieniądze na kupony totolotka, lepiej zacząć myśleć jak dorabiać do pensji.

Kto powinien myśleć o dorabianiu?

O dorabianiu do pensji może pomyśleć osoba, która przede wszystkim ma stałą pracę i nie zamierza jej rzucić. Poza tym, osoba ta musi być na tyle zorganizowana i wytrzymała, by podołać dorzuceniu nowych obowiązków bez zaniedbywania tych dotychczasowych. Musi też mieć po prostu wystarczająco czasu i znaleźć pracę, która nie będzie kolidowała z dotychczasowym etatem.

Jak dorabiać?

Pracując na jednej zmianie, można znaleźć pracę na wieczory lub weekendy, po kilka godzin tygodniowo. Może to być na przykład praca w klubie, praca jako hostessa w weekendy lub roznoszenie ulotek. Są osoby, które po pracy na etacie wracają do domu i dorabiają przez internet. Dobrym pomysłem na dorabianie szczególnie dla kobiet jest sprzedaż kosmetyków z katalogów lub ubrań. Nie jest to zajęcie na cały etat, a elastyczne godziny pracy i niewielki nakład pracy pozwalają godzić to z pracą zawodową. Poza tym, klientki na kosmetyki można znaleźć też w swoim miejscu pracy! Wiele osób pracujących sezonowo, w czasie wakacji wyjeżdża za granicę lub dorabia zrywając owoce u sadowników. Inni pracujący latem na budowach, w zimie dorabiają sobie za granicą na wykończeniach wnętrz. Jest sporo możliwości pracy dorywczej, które można ze sobą dowolnie miksować.

Jest wiele rodzajów prac dorywczych, które można wykonywać w niewielkim wymiarze czasu. Nie są to prace nadające się na pełen etat – ponieważ nie ma aż tak wiele zleceń, klientów, lub praca jest czysto sezonowa. Świetnie sprawdzają się one jako zapełnienie dziury w czasie wolnym i dorobienie kilkuset złotych lub nawet drugiej takiej samej pensji!

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ