W kwestiach zawodowych ludzie dzielą się na dwie ogólne grupy: tych, których szczytem marzeń jest stabilna, ciepła posadka na etacie oraz ci, którzy marzą o wyrwaniu się z tego kieratu i marzą o prowadzeniu własnego biznesu.

Lepsza własna firma czy etat?

Na to pytanie można sobie odpowiedzieć jedynie poprzez określenie własnych predyspozycji i możliwości. Nie chodzi tu tylko o możliwości finansowe – gdy się ma dobry pomysł na biznes, to pieniądze zawsze się znajdą. Chodzi o predyspozycje do kierowania firmą – nie każdy je posiada.

Etat w dobrze prosperującej firmie oferującej stabilne warunki pracy i możliwości awansu lub zwiększania premii wraz ze stażem pracy to idealna opcja kariery dla osób, które nie mają własnego pomysłu na biznes, boją się ryzykować, za to cenią sobie stabilizację i regularną pensję wpływającą na konto. Wbrew pozorom nie każdy ma chęć zakładania własnego biznesu i zarządzania ludźmi. Jest mnóstwo osób, które lepiej czują się nie ryzykując własnymi finansami w razie niepowodzenia biznesu.

Dla kogo własny biznes?

Własna firma to dobre rozwiązanie dla osób, które są sfrustrowane koniecznością pracy u kogoś i zarabiania na kogoś. Sporo osób mających duże doświadczenie i innowacyjne pomysły dusi się wykonując niezgodne z własną inicjatywą pomysły kogoś, kto stoi nad nimi. Takie osoby zakładając własną firmę będą realizowały się jako przywódcy, a jeśli ich idee okażą się słuszne i opłacalne, wówczas będą mogły poszczycić się sukcesami finansowymi i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Człowiek w swojej karierze zawodowej nie powinien za wszelką cenę dążyć do samodzielności i inwestowania kapitału całego życia we własną firmę. Choć dla wielu dopiero to będzie ukoronowaniem sukcesu i życiowym spełnieniem, to dla ludzi mniej przedsiębiorczych i przebojowych porażka jaką jest bankructwo własnej firmy może być stratą nie do odrobienia i może spowodować ogromny uszczerbek moralny i psychiczny. Decyzja o założeniu własnej firmy nie powinna być impulsem, ale działaniem popartym dowodami na umiejętność jej prowadzenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ