Urzędy pracy są instytucjami zajmującymi się nie tylko pośredniczeniem pomiędzy bezrobotnymi a pracodawcami szukającymi siły roboczej. To przede wszystkim instytucje mające propagować podejmowanie zatrudnienia, uniezależnienie się od pomocy państwa i rozwijanie kariery zawodowej.

Dotacje na otworzenie firmy

Założenie własnej działalności gospodarczej jest przez urzędy pracy bardzo pochwalane. Przygotowuje się obecnych bezrobotnych do podnoszenia przez nich kwalifikacji, oferuje się im na ten czas specjalne zasiłki, które mają pomóc w utrzymywaniu się na czas szkoleń i staży. Urzędy pracy zajmują się przede wszystkim wspieraniem bezrobotnych, którzy chcą podjąć pracę i się uniezależnić, a z powodów losowych chwilowo jej nie mają. Gdy tylko wykazują inicjatywę, urząd pracy ma obowiązek im w tym pomóc na różne sposoby.

Dotacje na otworzenie własnej firmy są bardzo konkretną pomocą ze strony urzędów pracy. Udzielane są bezrobotnym, którzy przedstawią odpowiedni wniosek oraz biznesplan na swoją działalność oraz spełnią kilka warunków koniecznych do otrzymania kwoty maksymalnej około 40 tysięcy złotych. Pieniądze te mogą zostać wykorzystane wyłącznie na wyposażenie firmy – maszyny, meble, remont i tym podobne.

Dlaczego urząd pracy to sponsoruje?

Można wyrazić zdziwienie takim wsparciem państwa wobec otwierających własną działalność. W końcu ktoś, kto marzy o zostaniu biznesmenem powinien posiadać kapitał! Państwo nie sponsoruje jednak całego biznesu, a jedynie dokłada się odciążając tym samym kieszeń młodego przedsiębiorcy. Ułatwia mu założenie biznesu, z którego zysków (o ile okaże się rentowny) państwo będzie otrzymywało systematyczne, niemałe wpływy w postaci podatków do skarbu państwa. Zatem, chociaż dotacje z urzędu pracy na otworzenie działalności są finansowaniem bezzwrotnym (pod pewnymi ściśle określonymi warunkami) to w pewnym sensie zwracają się budżetowi państwa z nawiązką w ciągu kolejnych lat. Można więc powiedzieć, że korzyść z tych dotacji odnosi nie tylko młody przedsiębiorca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ