Bóle pleców – zadbaj o prawidłową postawę

0
573

Ból pleców to plaga XXI wieku. Według luźnych statystyk nawet 70% w krajach rozwiniętych skarży się na uciążliwe dolegliwości ze strony dolnego lub górnego odcinka kręgosłupa. Problem ten dotyczy zarówno młodszych, jak i starszych osób oraz nasila się wraz z wiekiem. Może być spowodowany różnymi czynnikami. Z pewnością dużym problemem w naszym kraju jest brak świadomości odnośnie przyczyń uciążliwych dolegliwości oraz możliwych działań, które mogą poprawić samopoczucie chorego. Czy sytuacja ta dotyczy także Ciebie? A może po prostu zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych bólów w przyszłości?

Ból pleców – przyczyny

Bóle kręgosłupa mogą mieć różne przyczyny. Według niektórych badań nawet do 98% przykrych dolegliwości spowodowanych jest czynnikami mechanicznymi. Powodem nagłych dolegliwości może być uszkodzenie krążka międzykręgowe, ma to miejsca na przykład podczas wykonania nagłego ruchu lub dźwignięcia ciężkiego przedmiotu. Innego rodzaju bóle spowodowane są przeciążeniem kręgosłupa, który w efekcie traci elastyczność oraz prawidłową ruchomość tkanek. Przyczyną tego może być uraz lub zabieg operacyjny, ale nie tylko, bardzo często jest to spowodowane siedzącym trybem życia oraz utrzymywaniem jednostajnej pozycji w ciągu dnia. Ten rodzaj bólu kręgosłupa dotyczy głównie sportowców lub młodych ludzi, którzy pracują w biurach. Osoby prowadzące siedzący tryb życia często skarżą się nie tylko na dolegliwości w dolnym odcinku kręgosłupa, ale też na ból kręgosłupa szyjnego – schorzenie to może dotyczyć osób pracujących przy komputerach, szwaczek czy pracowników stanowisk laboratoryjnych. Jak widać, w większości przypadków przykre dolegliwości spowodowane są utrzymywaniem niewłaściwej postawy ciała.

Prawidłowa postawa ciała – co powinieneś wiedzieć?

Jak w praktyce wygląda prawidłowa postawa ciała? Są to wyprostowane plecy, napięty brzuch, ściągnięte łopatki oraz wypchnięta do przodu klatka piersiowa. Duże znaczenie ma też prawidłowe ustawienie miednicy – nie powinna ona być nadmiernie wypchnięta ani do tyłu, ani do przodu. Dlaczego warto dbać o odpowiednią postawę w ciągu dnia? Kręgosłup stanowi niejako rusztowanie całego naszego ciała – jest jednym z jego najważniejszych elementów. Jego odpowiednie ułożenie nie tylko zmniejsza ryzyko pojawienia się bólów, ale też wpływa na pracę wielu narządów wewnętrznych. Utrzymywanie prawidłowej postawy w trakcie pracy czy spędzania wolnego czasu może być nie lada wyzwaniem – dużą pomocą może okazać się w takiej sytuacji korektor postawy, dedykowany zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ