Złote monety kolekcjonerskie są nie tylko dobrą inwestycja, ale także prezentem na specjalną okazję. Monety posiadają sporą wartość, z uwagi na kruszec, a także na mocno ograniczony nakład. Sprawdźmy dostępną ofertę i dowiedzmy się w jaki sposób inwestować w złote monety?

Jak inwestować w złote monety?

Gdy chcemy kupić złote monety, to musimy się kierować dwoma czynnikami. Pierwsza to premia znacznie powyżej rynkowej ceny złota oraz także popularnością monety na samych rynkach złota.

Pierwszy z czynników się wydaje dosyć oczywisty. Im cena zakupu jest niż, tym więcej złota możemy za kwotę określoną zakupić. Warto podkreślić tutaj, że najlepszą ceną za gram charakteryzują się monety o wadze dokładnej 1 uncji, czyli około 31,1 grama. Moneta mniejsze są głównie zabiegiem marketingowym mennic i są świetnym pomysłem na prezent, lecz odradzamy je szczerze w wypadku inwestycyjnych planów. Wyjątkiem od tej reguły są historyczne monety. Jest to jednak całkiem inny temat.

Wartością dodatkową w przypadku monety jest wzrost prawdopodobny numizmatycznej wartości konkretnych roczników. Bardzo wielu kolekcjonerów ceni sobie roczniki rzadziej spotyka. Ciężko tutaj jest zagwarantować zysk konkretny, ponieważ wszystko jest zależne od zapotrzebowania późniejszego wśród inwestorów. Złote monety znajdziesz na stronie: https://mennica-krakowska.pl/

Złote monety bulionowe: co to takiego?

Złote monety bulionowe są także nazywane lokacyjnymi czy też monetami inwestycyjnymi. Są to monety bite w celach lokaty kapitału, czyli tak zwanego bulionizmu. Termin ten oznacza teorię bardzo wczesnego merkantylizmu, zgodnie z którą, bogate państwo gromadzić musi możliwie najwięcej szlachetnych metali.

Bulionowe monety są wykonane ze szlachetnego metalu. Najczęściej jest to złoto. Ich waha jest podawana w uncjach. Te monety występują w przeróżnych masowych wariantach. Najczęściej od 1/20 oz do 1oz, a nawet do jednego kilograma. Poza wagę jest wybijane na nich samo oznaczenie kruszcu i jego próba oraz także rok. Monety bulionowe pozbawione są zwykle nominału, bowiem ich determinowana wartość jest poprzez samą zawartość konkretnego kruszcu.

Pojęcie bulionowych monet najczęściej się pojawia w odniesieniu do inwestowania w złoto. Warto podkreślić jednak, że lokacyjne monety powstają także z innych szlachetnych metali, W tym musimy wymienić srebro zyskujące na popularności. Rzadziej jest to platyna czy też pallad. Monety bulionowe służą na pewno ułatwieniu obrotu szlachetnymi metalami.

Na cenę bulionowej monety zarówno wpływa jej masa, jak i także rodzaj oraz próba kruszcu użytego do produkowania monety. Klasyczne złote monety bulionowe są wykonane ze złota o próbie Au 999,9. Co oczywiste, na cenę również wpływa kurs giełdowy konkretnego surowca. Popularność lokacyjnych monet rzutuje nie tylko na ich samą wartość, ale również na możliwość zbycia szybszego posiadanego produktu.

Charakter inwestycyjny bulionowych monet odróżnia je od kolekcjonerskich monet, które mają nakład ograniczony. Niektóre bulionowe monety, z uwagi na rzadkość konkretnego rocznika, zyskują jednak kolekcjonerski charakter. W ich efekcie cena znacznie wzrasta i nie jest jedynie uzależniona od samej zawartości kruszcu.

Monety bulionowe jest atrakcyjną formą lokowania kapitału dla inwestorów, którzy są zainteresowani zarabianiem na wzrostach cen srebra czy też złota. Zdaniem wielu, zakup fizycznego złota, sztabek lub też właśnie złotych bulionowych monet, uważany jest za jeden ze sposobów skuteczniejszych na zabezpieczenie oszczędności przed inflacją. Bardzo ważne jest to, że osoby zainteresowane nabyciem monet bulionowych podlegają zwolnieniu z podatku VAT od zysku. Złota inwestycyjne jest zwolnione bowiem z tak zwanego podatku Belki. Monety bite ze srebra, palladu lub też platyny, uznawane za przemysłowe metalu, objęte są obowiązkiem na gruncie podatku VAT.

A gdzie możemy zakupić monety bulionowe? Złote monety bulionowe możemy nabyć w oddziałach NBP (Narodowego Banku Polskiego). Większy wybór monet oferują nam dealerzy, którzy zajmują się nie tylko ich sprzedażą, ale także produkcją, jak i także skupem inwestycyjnych monet. Dealerem renomowanym jest mennica. Oferuje monety z gwarancją odkupu. Dzięki niej, w przypadku chęci spieniężenia inwestycji, inwestor nie musi samodzielnie poszukiwać nabywcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ