Karty graficzne najczęściej kojarzone są z grami komputerowymi i światem wirtualnym, choć przecież potrzebne są także filmowcom, artystom, programistom, czy właściwie każdej osobie, która aktywnie korzysta z komputera. Możliwości karty graficznej powinny zostać dopasowane pod jej przeznaczenie, czyli po prostu zadania, które ma ona wykonywać. Dlatego tak ważne jest, żeby zamiast spontanicznych zakupów najpierw zastanowić się nad parametrami wybieranej przez siebie karty.

Przeznaczenie karty graficznej warto przemyśleć jeszcze przed zakupem

Jeszcze przed poszukiwaniami karty graficznej, warto przemyśleć dokładnie jej przeznaczenie, czyli po prostu, do czego będzie ona używana. Na stronach takich jak ta pod adresem https://www.morele.net/kategoria/karty-graficzne-12/,,,,,25,,,0,,,,/1/ widać dobrze, że karty graficzne pochodzą z różnych serii. Każda z nich dedykowana jest osobom o innych potrzebach. Karty graficzne do komputerów potrzebne są przecież graczom, programistom, artystom, a czasem przydają się nawet i w biurach.

  • Najpierw dobrze jest się zastanowić, jaką rozdzielczość powinna wyświetlać karta graficzna. Jeśli będzie to dla przykładu Full HD, karta będzie mogła mieć znacznie mniej pamięci VRAM, niż w przypadku rozdzielczości Ultra HD.
  • Kolejną ważną kwestią jest dokładność wyświetlanych detali – najwyższe ustawienie to ultra, które także, podobnie jak wysoka rozdzielczość, korzystać będzie z pamięci VRAM karty.
  • Warto spojrzeć również na gry, w które zamierza się grać, wybierając kartę graficzną dla graczy. Niektóre z nich mogą mieć specjalne wymagania co do możliwości karty, w tym jej minimalne parametry, dzięki którym będzie ona w stanie odtworzyć daną produkcję.

Oczywiście wybierając kartę graficzną, dobrze jest także wziąć pod uwagę technologie, które obsługuje konkretny model. Mowa tu dla przykładu o kartach, które przez większą liczbę portów dostosowane są do obsługi technologi VR. Modele tworzone dla wielbicieli elektroniki i wirtualnego świata gier często posiadają własne podświetlenie LED, co również może być argumentem podczas zakupu.

Producenci kart graficznych – czy zwracać na nich uwagę podczas wyboru?

Karty graficzne, które znaleźć można na polskim rynku, to modele GeForce oraz Radeon. Karty GeForce to produkcja firmy NVIDIA, natomiast Radeon – AMD. Podczas wyboru karty, warto kierować się przede wszystkim parametrami dostępnych modeli i tego, czego oczekuje się od konkretnego modelu, ponieważ zarówno firma NVIDIA jak i AMD wypuszczają na rynek modele kart, które cieszą się bardzo dobrymi opiniami. Karty graficzne do komputerów GeForce, tak samo jak Radeon, nie doświadczają nagłych awarii, nie zawodzą użytkownika bez powodu czy uprzedzenia, a po prostu działają tak dobrze, jak to tylko możliwe, biorąc pod uwagę podzespoły, z których korzystają.

Nie warto wierzyć także w przekonanie, jakoby karty GeForce mogły być instalowane wyłącznie w komputerze korzystającym z procesora firmy Intel, lub karty Radeon, w komputerze z procesorem od firmy AMD. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby instalować w komputerze kartę graficzną innej marki niż zainstalowany już procesor.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ