Zdobądź pracę w branży IT

0
4284

Branża IT rozwija się niezwykle dynamicznie, a to pociąga za sobą pewne skutki. Nie tylko chodzi tu o zapotrzebowanie na nowoczesną infrastrukturę czy nowoczesny sprzęt, ale przede wszystkim na wykwalifikowany personel. To właśnie to ostatnie, jakkolwiek to nie zabrzmi, jest najcenniejszym zasobem firm z tej branży. Rynek pracy w tym sektorze rozrasta się na tyle, że co roku w niektórych specjalizacjach brakuje rąk do pracy. Szczególnie tyczy się to programistów. Do 2020 w całej Europie powstanie 600 000 nowych miejsc pracy w branży programowania. A to sprawia, że popyt na programistów wzrasta coraz bardziej. Zresztą nie chodzi tutaj tylko o programistów, poszukiwani są także administratorzy systemowi, administratorzy baz danych, pracownicy helpdesk czy np. architekci systemów IT. To wszystko sprawia, że praca w IT jest obecnie jedną z najbardziej opłacalnych na rynku.

W głowie osoby potencjalnie zainteresowanej taką pracą rodzi się pytanie: jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby móc aplikować na któreś z tych stanowisk? Wystarczy wejść na pierwsze, lepsze ogłoszenie dotyczące tej branży, a otrzymamy odpowiedź. Absolutnym must have pracownika IT, a przede wszystkim programisty jest znajomość angielskiego. Nie od dzisiaj wiadomo, że język angielski jest językiem programistów. Czasami wymagana jest znajomość potwierdzona certyfikatem, czasami po prostu wymaga się znajomości w stopniu komunikatywnym, co jest później weryfikowane na rozmowie kwalifikacyjnej. Oczywiście język to nie wszystko, wymagana jest przede wszystkim znajomość zagadnień związanych z danym stanowiskiem. Jeżeli aplikujemy na stanowisko programisty wymagana jest dobra znajomość języka programowania, a także frameworków. Często wymienianą w wymaganiach umiejętnością, nawet dla osób nie będących programistami jest znajomość relacyjnych baz danych i zapytań SQL. Studia nie zawsze są wymagane, jednak zdecydowanie pomagają one w znalezieniu zatrudnienia jako informatyk.

To wszystko sprawia, że potencjalni kandydaci muszą dać z siebie wszystko podczas nauki i nieustannie zdobywać nowe umiejętności. Na szczęście wiedza w tym zakresie nie jest trudno dostępna. Można zdobyć ją z kursów prowadzonych w trybie weekendowym i stacjonarnym w specjalizujących się w tym centrach szkoleniowych, a także z różnych kursów internetowych, zarówno darmowych jak i płatnych. Nie brakuje również książek w tej tematyce, zarówno polsko- jako anglojęzycznych. Bez względu na wszystko praca w branży oznacza ciągłe dokształcanie i poświęcanie pewnego zasobu czasu dziennie na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności. Często bywa tak, że ludzie praktycznie do tej pory nie związani z branżą IT przebranżawiają się i zdobywają zatrudnienie. Wielu jest np. humanistów, którzy później zostali programistami. Ludzie tacy wnoszą wiele nowości i powiew świeżych pomysłów do środowiska, w którym od wielu lat pracują „starzy wyjadacze”, a które przesiąknięte jest już rutyną. Może więc i Ty spróbujesz swoich sił w nowej ekscytującej drodze jaką jest IT.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ