Prawo to dość specyficzna dziedzina. Teoretycznie bowiem wydaje nam się, że nie dotyczy nas ono, a jednak przecież statystycznie każdy z nas choć raz w życiu będzie zmuszony skorzystać z pomocy prawnika. Warto zatem znać podstawowe pojęcia…

Kim jest notariusz?

Kim zatem jest notariusz Katowice czy z innego miasta? Jakie zadanie pełni? Otóż jest to urzędnik państwowy i zarazem osoba zaufania publicznego. Oznacza to, że spawy, które mu powierzamy, są objęte tajemnicą, nie mogą wyjść na zewnątrz. Co więcej – notariusz składa przysięgę, że będzie działał dla dobra klienta.

Notariusz sporządza akty notarialne – to jest prawda, niemniej jednak za dużo nie wnosi. Trzeba zatem rozszerzyć tę definicję i powiedzieć, że notariusz powołany jest do dokonania czynności, którym strony są obowiązane lub pragną nadać charakter notarialny. Ponadto notariusz sprawuje pieczę nad poprawnością prawną dokumentów.

Zadania i wybór notariusza Katowice

Jak zatem w praktyce wygląda jego zawód? Otóż do jego obowiązków należy sporządzanie aktów notarialnych, aktów posiadania dziedziczenia, sporządzanie oświadczeń, protokołów, protestów weksli i czeków, wypisów, odpisów. Jeśli zatem załatwiamy nieruchomości, spadki, potrzebujemy ważnej kopii jakiegoś dokumentu – tu notariusz jest niezbędną osobą.

Ale jak wybrać kancelarię notarialną? Przede wszystkim warto zauważyć, że każda kancelaria specjalizuje się w nieco innych sprawach – warto mieć to na uwadze. Dobrze jest także poczytać nieco o danej kancelarii – jak działa, czy ma pozytywne opinie klientów. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie rozczarowani. Dobrze jest także podpytać się znajomych i rodziny.

Zawód notariusz Katowice

A kim tak dokładniej jest notariusz Katowice? Jakie jest jego wykształcenie? Oczywiście prawnicze. Notariusz musiał wcześniej ukończyć prawo. Jednak to nie wszystko. Po prawie musiał skończyć aplikaturę a następnie jeszcze dwuletni staż asesorski. Jak zatem widać- nie jest to prosta i łatwa ścieżka kariery.

Warto bowiem jeszcze podkreślić, że notariusz musi mieć nieposzlakowaną opinię oraz charakter, który nie budzi żadnych wątpliwości. Wszelka labilność emocjonalna, brak umiejętności prowadzenia rozmów z innymi ludźmi, nerwowość – to jednak cechy, które nie przystają notariuszowi. Ponadto musi on umieć utrzymywać w porządku dokumenty, być osobą zorganizowaną, samodzielną i umiejącą pracować pod ciężarem naprawdę dużej odpowiedzialności.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ