Adwokat to osoba wykwalifikowana w dziedzinie jakiejś gałęzi prawa, więc może udzielić zarówno rad jak i reprezentować nas w sądzie, na przykład w sprawach związanych z rozwodem, wykroczeniami czy też kwestiami spadkowymi. Dlaczego warto skorzystać z pomocy tego profesjonalisty? Dlatego, że ma on głęboką znajomość aktualnych przepisów prawnych dotyczących konkretnych spraw. Dzięki temu może wysunąć rozwiązania, które osobie bezpośrednio związanej ze sprawą, nie przyszłyby do głowy.

Sprawy rozwodowe

Rozwody mogą być zarówno proste i zupełnie nieskomplikowane, ale również trudne, szczególnie jeżeli chodzi o podział opieki nad dziećmi czy udowodnienie winy jednej ze stron. Zadaniem adwokata będzie takie przedstawienie całej sprawy, by osoba przez niego reprezentowana, mogła w sądzie uzyskać to na czym jej zależy.

Na przykład, jeżeli żona stara się o rozwód z orzeczeniem o winie męża, który używał wobec niej przemocy, będzie potrzebowała dowodów. Adwokat może podpowiedzieć jakiego rodzaju mogą być to dowody oraz dotrzeć do świadków i przekonać ich do zeznań.

Przestępstwa i wykroczenia

W przypadku podejrzenia o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, wynajęcie adwokata powinno być pierwszą i nadrzędną kwestią. Niezależnie od tego, czy jest się osobą winną czy niewinną, prawnik będzie stał po stronie osoby, która go wynajęła. Jego zadaniem nie jest bowiem ocena postępowania, lecz takie działanie, które sprawi, że osoba oskarżona uzyska jak najlepszy dla siebie wynik postępowania sądowego.

Czy przed prawnikiem warto ukrywać sprawy związane z popełnionym przestępstwem? Warto być z nim szczerym, nawet jeżeli przyjęta linia obrony mija się z prawdą. Nie ma on bowiem prawa zdradzić sędziemu niczego, co zostało ustalone między nim, a osobą, która go wynajęła.

Sprawy spadkowe

Jeżeli został spisany testament i każdy z dziedziczących jest zadowolony z tego, w jaki sposób on wygląda, nie ma najmniejszej potrzeby, żeby występować do sądu i wynajmować adwokata. Niestety w praktyce bywa tak, że testament nie zostaje spisany, albo powołani do dziedziczenia nie są do końca zadowoleni z tego, jaka część spadku została im zapisana.

W takiej sytuacji razem z adwokatem można walczyć w sądzie o ustanowienie prawa do należnej części postawionego przez zmarłego majątku. Najczęściej będzie to zachowek. Pomoc prawnika jest w tym przypadku nieodzowna ze względu na to, że przepisy prawa cały czas się zmieniają.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ