Świeże powietrze, fantastyczne krajobrazy, bezpieczeństwo, świetne zarobki – któż nie chciałby mieszkać i pracować w Kanadzie? O wyjeździe do ojczyzny syropu klonowego marzyliśmy już w czasach komunizmu i wielu z nas wówczas zrealizowało ten zamysł. Dziś tamtejsza polonia liczy około milion osób, a półtora miliona obywateli ma polskie pochodzenie. Obecnie Kanada nadal zajmuje wysokie miejsce wśród państw atrakcyjnych pod względem emigracji zarobkowej, choć (z wiadomych względów) częściej wyjeżdżamy do Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jak wygląda praca w Kanadzie?

Nie każdy Polak znajdzie pracę w Kanadzie

Rynek pracy w Kanadzie jest dość specyficzny. O ile kraje UE pożądają wykwalifikowanych pracowników z Polski, o tyle Kanadyjczycy wolą własnych specjalistów. Zanim pracodawca zatrudni Polaka lub innego imigranta, musi wykazać, że nie udało mu się znaleźć Kanadyjczyka na tę posadę. W rezultacie obcokrajowcy raczej nie zasilają stanowisk w branży medycznej, prawniczej czy finansowej.

Trudności mogą wynikać również z faktu, że każda prowincja kieruje się własnym prawem pracy i ma odrębne wymagania co do uznawalności kwalifikacji zdobytych w innych krajach. W rezultacie praca w Kanadzie w zawodzie regulowanym (wymagającego rejestracji) może się wiązać z koniecznością uzupełnienia kwalifikacji i uzyskania oceny wykształcenia przez zewnętrzną organizację.

Ponadto kandydat nierzadko musi udowodnić swoją znajomość języka (angielskiego lub francuskiego), kontynuować naukę w Kanadzie, a także zdać egzamin zawodowy. Oferty pracy w Kanadzie są skierowane głównie do pracowników niewykwalifikowanych, którzy mogą znaleźć zatrudnienie przy sprzątaniu, opiece nad dziećmi i seniorami, w handlu, w zakładach produkcyjnych i magazynach towarowych. Kanadyjczycy przyjmą z otwartymi rękoma także budowlańców, stolarzy, spawaczy, kierowców ciężarówek i hydraulików.

Legalna praca w Kanadzie – jakie dokumenty są wymagane?

Legalne zatrudnienie w Kanadzie na sześć miesięcy może zdobyć każda osoba dysponująca paszportem biometrycznym. Praca na dłuższy okres wymaga wizy pracowniczej. Możemy ją uzyskać jeśli:

  • otrzymamy dokument Labour Market Opinion (LMO) i znajdziemy zatrudnienie jeszcze przed wyjazdem
  • weźmiemy udział w programie International Experience Canada i zdobędziemy dokument LOI (ich pula jest ograniczona)
  • postaramy się o dokument LMO z kontraktem po zakończeniu zatrudnienia na podstawie LOI

Praca w Kanadzie może być ciekawym doświadczeniem i finansową żyłą złota (na budowie można zarobić nawet 150$ za godzinę!), jednak odradzamy samodzielne szukanie zatrudnienia. Podróż za ocean jest na tyle kosztowna, że nie opłaca się ryzykować i lecieć „w ciemno”. Z uwagi na liczne wymagania kanadyjskich pracodawców i nieznajomość specyfiki rynku pracy panujących w różnych prowincjach, znacznie lepiej poszukać zatrudnienia przez agencję pracy. Tak jak na całym świecie, również w Kanadzie najłatwiej znajdziemy pracę „po znajomości”, za pośrednictwem znajomych lub rodziny.

[Głosów:92    Średnia:2.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ