To propozycja dla bezrobotnych, którzy dopiero planują otwarcie działalności gospodarczej. Kwota maksymalnego dofinansowania zmienia się co roku, gdyż jej wysokość stanowi sześciokrotność średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W praktyce to urząd decyduje ile może przyznać beneficjentom programu i w jakim stopniu wspomoże Twój biznes. Szczegółowe warunki programu znajdziesz na stronie urzędu działającego na Twoim terenie. Zanim jednak złożysz wniosek, sprawdź dla kogo przeznaczona jest dotacja dla nowych firm i na czym polega ten rodzaj wsparcia.

Dotacja dla otwarcie działalności gospodarczej – tylko dla bezrobotnych!

Celem urzędu pracy jest aktywizacja zawodowa osób pozostających bez zatrudnienia. Nic zatem dziwnego, że dofinansowanie na założenie firmy jest skierowane wyłącznie dla bezrobotnych. Ale uwaga – urząd respektuje wnioski także od osób mających status Absolwenta Centrum Edukacji Społecznej oraz Absolwentów Klubu Integracji Społecznej. A oto pozostałe warunki uzyskania dotacji:

  1. Wniosek można złożyć dopiero po upływie trzech miesięcy (w niektórych urzędach wystarczy jeden miesiąc) od daty zarejestrowania w UP.
  2. Wnioskujący nie może studiować w trybie dziennym (zaocznym już tak).
  3. W ciągu 12 ostatnich miesięcy bezrobotny nie mógł być właścicielem firmy.
  4. W ciągu ostatnich 12 miesięcy bezrobotny nie mógł zrezygnować z propozycji aktywizacji zawodowej zaoferowanej przez UP, dotyczącej np. zatrudnienia, stażu, szkolenia zawodowego.
  5. Wnioskodawca nie mógł zostać skazany za przestępstwo gospodarcze w ciągu 2 lat poprzedzających złożenie wniosku.
  6. Bezrobotny nie uzyskał wcześniej dofinansowania dla nowych firm i nie złożył wniosku o dotację w innym UP.

Dotacja dla nowych firm wymaga szeregu warunków do spełnienia, przy czym każdy urząd stosuje własny, wewnętrzny regulamin przyznawania pieniędzy, który znajdziesz na stronie internetowej UP właściwego dla swojego miejsca zamieszkania.

Na czym polega dofinansowanie na założenie firmy z UP?

Maksymalna kwota dofinansowania z urzędu pracy „nie powala” (ok. 26 000 zł), jednak ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim, nie trzeba jej zwracać, o ile nie zlikwidujesz działalności przed upływem jednego roku. Pieniądze wypłacane są od razu, co oznacza, że nie musisz dokumentować swoich wydatków fakturami, umowami itp. Po trzecie, pieniądze otrzymasz w krótkim czasie od pozytywnego rozpatrzenia wniosku.  Ponadto, w przeciwieństwie do banku, urząd nie wymaga wkładu własnego. Warto jednak pamiętać, że urzędnicy rozpatrują wniosek o dotację na założenie firmy także pod kątem zaplecza finansowego przyszłego przedsiębiorcy. Jeśli masz pieniądze na start, automatycznie stajesz się bardziej wiarygodny i urząd z pewnością spojrzy na Twój wniosek łaskawszym wzrokiem. W dodatku dotacja dla nowych firm musi być wykorzystana w ciągu 30 dni od otrzymania pieniędzy, dlatego własne środki będą Ci potrzebne na opłaty administracyjne i opłaty związane z bieżącą działalnością.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ