Jednym ze sposobów na finansowanie rozwoju firmy jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Zabezpieczenie w postaci nieruchomości jest atrakcyjne dla banku, toteż przedsiębiorca może liczyć na niższe raty i odsetki niż w przypadku innych kredytów i pożyczek, np. kredytu inwestycyjnego. Niemniej, często osoby prowadzące działalność są traktowane bardziej restrykcyjnie przez analityków niż osoby pracujące na etacie. Zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt hipoteczny dla firm sprawdź, czego oczekuje bank i na co zwróci uwagę przy ocenie Twojego wniosku.

Zdolność kredytowa zależna od formy prowadzenia działalności

Jeśli prowadzisz firmę samodzielnie w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, sprawa jest prosta. Wówczas zdolność kredytowa przedsiębiorstwa zostanie wyliczona z uwzględnieniem zobowiązań zaciągniętych na firmę i Twoich prywatnych pożyczek/kredytów. Natomiast jeśli prowadzisz działalność wspólnie z innymi osobami, analityk weźmie pod uwagę także kredyty/pożyczki zaciągnięte na firmę przez Twoich wspólników.

Kredyt hipoteczny dla firm a rodzaj formy opodatkowania

Aby sprawdzić zdolność kredytową wnioskodawcy, bank musi także wyliczyć dochód przedsiębiorstwa. To kolejny wymóg uzyskania kredytu hipotecznego dla firm, którego spełnienie zależy od decyzji podjętych na początku podczas zakładania działalności. Jeśli w trakcie rejestracji firmy wybrałeś rozliczanie się z fiskusem na zasadach ogólnych lub przez podatek liniowy, wówczas bank otrzyma konkretny wykaz dochodów i bez problemu sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Niestety, jeśli wybrałeś prostsze formy opodatkowania na zasadach ryczałtu lub karty podatkowej, bank będzie miał trudności w wyliczeniu rzeczywistych dochodów firmy, co może negatywnie wpłynąć na wynik zdolności kredytowej.

Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców – co jeszcze bank weźmie pod uwagę?

Starając się o kredyt hipoteczny dla firm, musisz przygotować się na dokładne „prześwietlenie” Twojej działalności. Z reguły banki sprawdzają dochody z ostatnich 12 miesięcy, jednak analitycy spojrzą łaskawszym wzrokiem na firmy, które istnieją na rynku minimum 2 lata. Wyjątki dotyczą osób prowadzących jednoosobową działalność na rzecz dotychczasowego pracodawczy (samozatrudnienie) lub przedstawicieli wolnych, lecz dochodowych zawodów. Oczywiście bank sprawdzi również zobowiązania prywatne i firmowe. Punkty scoringowe polecą na łeb na szyję, jeśli firma zalega ze spłatą kredytów lub rat leasingu, a Ty korzystasz z karty kredytowej z wysokim limitem i dodatkowo spłacasz raty za sprzęt RTV.

Niestety, bank może nie udzielić Ci kredytu hipotecznego dla firm również wtedy, gdy zdarzyło Ci się wykazać stratę w okresie podatkowym albo miałeś okresy przestoju w działalności. Nawet jeśli obie sytuacje wynikały z praw rynku i nie miały znaczącego wpływu na rozwój firmy, analityk finansowy może ocenić Twoje przedsiębiorstwo jako niewypłacalne lub w najlepszym razie – niestabilne finansowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ